Ernest Shackleton brit felfedező híres antarktiszi expedíciójáról származó százéves fotónegatívokra bukkantak új-zélandi szakemberek - jelentette be a Déli-sark örökségét felügyelő Antarctic Heritage Trust.
A nitrocellulóz negatívokat összeragadva találták meg Robert Falcon Scott brit felfedező antarktiszi bázisának (Cape Evans) sötétkamrájában.
A negatívok Ernest Shackleton brit felfedező száz évvel ezelőtti expedíciójáról származnak. Shackleton 1914-ben indult hajójával a Déli-sark meghódítására. A hajó azonban megrekedt a jégtáblák között, és a körülötte hízó jégpáncél tíz hónappal később elsüllyesztette.
Shackleton és expedíciójának tagjai 1916 áprilisáig éltek a jég hátán, majd három apró csónakkal sikerült eljutniuk az Elefánt-szigetre. Onnan Shackleton és öt társa az egyik csónakkal átkelt a György király-szigetre. Tizenhat napi tengeri út után kötöttek ki, és indultak segítségért a bálnavadászokhoz. Végül az expedíció minden tagja épségben hazatért.
Az Új-Zélandon végzett aprólékos eljárásnak köszönhetően a szakemberek 22 képet nyertek a negatívok szétválasztását követően. A képek jelentős része sérült, ám az alapítvány munkatársainak sikerült azonosítaniuk a McMurdo-tengerszoros környékét. A fotós személye ismeretlen.
2010-ben az alapítvány három láda whiskyt és két láda brandyt fedezett fel Shackleton 1908-ban használt bázisának padlója alatt. A 19. századi palackokat Skóciába vitték, hogy a márkát forgalmazó skót szeszfőzde ízmesterei rekonstruálhassák a szíverősítő rég elveszett receptjét, majd a leleteket visszaszállították a déli-sarki kunyhóba.
Shackleton kortársa, Robert Falcon Scott 1912-ben vesztette életét a norvég Roald Amundsennel folytatott versengés során, amelynek tétje a Déli-sarkot elsőként meghódító ember címének elnyerése volt.