Öt legendás balkezes rocksztár
Augusztus 13-a balkezesek napja. Az ünnepelteknek a tudósok szerint nemcsak a kezük, az agyuk is másképp működik: állítólag ezért vonzódnak jobban a művészetekhez és számarányukhoz képest jobbak matekból is. Az előbbi titokzatos viszonyrendszer egyik jelentékeny alfejezete a pop és a balkezesek kapcsolata. Íme, öt plusz egy megkerülhetetlen balkezes popzenész.
Jimi Hendrix
Az egyébként is pszichedelikus ködbe burkolózó Hendrix legendáriumának konzisztens eleme volt követhetetlen balkezes gitározása (miközben, egyébként jobb kézzel írt).
A nagy titkot természetesen sírba vitte – miként az sem derült ki, hogy mi lett volna, ha például kibontakozik Miles Davissszel közös alkotói kapcsolata -, de azt, hogy miként bánt hangszerével, a mozgókép megőrizte.
Kurt Cobain
A Nirvana tragikus sorsú frontembere ugyancsak a balkezes popsztárok táborát erősítette 1994-es haláláig. Az alábbi legendás felvételen egy másik híres balkezes, az egyébként jobb kézzel gitározó David Bowie klasszikus dalát adja elő zenekarával, a Nirvana elhíresült MTV Unplugged koncertjén.
Johnny Rotten
Hangszeres teljesítmény híján magától nem derülne ki, de ezt is feljegyezte a szorgos popkultur-történetírás: a Sex Pistols-, később Public Image Limited-frontember, John Lydon, azaz Johnny Rotten is balkezes. Íme, egy felejthetetlen szám, ami, az állítólagosan különleges balkezes „agyi bekötések” nélkül egészen biztos, hogy nem jöhetett volna létre.
Paul McCartney
Sir Paul a kezdetek kezdetén gitáros volt, csak az ötödik Beatle, a zenekar hamburgi periódusa után a német kikötővárosban maradt, festészeti tanulmányokat folytató – nem sokkal később agytumorban elhunyt – Stuart Sutcliffe kiválása után váltott át négy húrra, és vásárolta meg ikonikus német gyártású Höfner basszusgitárját. Mostanság a hat és a négy húr között pendlizik a koncerteken.
Mark Knopfler
Van olyan emblematikus hangszeres zenész/popszemélyiség is, aki balkezes is, meg nem is – azaz balkezes, de mondjuk, jobb kézzel gitározik. Itt van például a magyar származású egykori Dire Straits-vezér, Mark Knopfler, aki az utóbbi jó pár évben már inkább szólókarrierjére koncentrál. Bluesoes-barokkos gitárjátékával iskolát teremtett.
Bérczesi Róbert (Hiperkarma)
És, hogy ne maradjunk hazai vonatkozások nélkül: balkezes a teljes hazai könnyűzene-történet legfontosabb lemezei közül kettőt elkészítő (évek óta inaktív; egykori?) Hiperkarma dalszerző-énekese, Bérczesi Róbert, aki – ami a hangszeres opciókat illeti - McCartneyhoz képest fordított pályát járt be; első zenekarában, a Blablában még basszusgitározott, utána váltott gitárra.