Tévétörténelmet ír a Fox
A korábban a darwinizmust megkérdőjelező műsoroknak ellenvélemény nélkül is bőven teret engedett amerikai Fox tévécsatorna januártól főműsoridőben sugározza a legfrissebb és legizgalmasabb tudományos újdonságokat érthetően bemutató Cosmos című műsort.
A 13 részes Cosmos – A Personal Voyage című korszakalkotó TV-sorozat 1978-79-ben készült, majd 1980-ban került adásba Amerika közszolgálati adóján, a PBS-en. A show megálmodója, írója és főszereplő-narrátora a legendás amerikai csillagász-asztrofizikus, a ma már kultikus tiszteletnek örvendő Carl Sagan (1934-1996) volt. A Cosmos egy generáció számára volt meghatározó élmény – alig találni a tengerentúlon fiatal tudóst, aki ne legalább részben Sagan hatására választotta volna ezt a pályát. Sci-fi filmek, könyvek és TV-sorozatok tucatjai nevezik a Cosmost fő kiindulási pontjuknak, és egy TED Talkot is nehezen lehetne elképzelni egy jó kis Carl Sagan-idézet nélkül!
Érdekességek: |
Carl Sagan írta Stephen Hawking Az idő rövid története c. mérföldkövének előszavát. |
Sagan 1996-ban halt meg, de 10 évvel később a hagyatékát kezelő Ann Druyan, valamint Steve Soter elkezdtek gondolkozni a folytatáson. Az új Cosmost aztán elvitték a National Geographichoz és más kábelcsatornákhoz, gondolván, hogy ma még ez a kultikus tudományos sorozat is maximum egy szűk réteget érdekelhet. Ahogy az alcíme is mutatja, a Cosmos egyik vonzereje pont a személyessége volt – egy nagy tudós mosolyogva elmagyarázza neked a világ legkomplikáltabb dolgait úgy, hogy meg is értsd -, ezért nagyon fontos volt, hogy az új sorozat narrátora is egy sztártudós, egy kedvelt-tisztelt figura legyen. Így került képbe a népszerű csillagász-asztrofizikus, az 1.3 millió Twitter-követővel büszkélkedő Neil deGrasse Tyson.
Mindeközben, tőlük teljesen függetlenül, a Family Guy alkotója, Seth MacFarlane összeköttetésbe került a Science and Entertainment Exchange nevezetű szervezettel, melyet meglepő módon a Leslie Nielsen-filmjeiről ismert Jerry Zucker és felesége alapítottak és vezetnek. A szervezet azt tűzte ki célul, hogy összehozza a tudományos témákban mozgó művészeteket, filmeseket, írókat valódi tudósokkal, hogy ha már a nagyközönségnek gyártanak szórakoztatóipari cikkeket, azoknak legyen is némi értelme.
Zuckerék révén tudott MacFarlane Neil deGrasse Tysonnal ebédelni, aki mesélt neki a Cosmos-projektről. A producer, aki ahogy a tavalyi Planetfesten elmondta, úgy érzi, karrierje olyan szakaszába lépett, amikor szeretne végre valami jót is csinálni, vállalkozott rá, hogy elvigye a csillagászt és az egész Cosmos-csapatot a Fox tévécsatornához.
Bár kis esély volt rá, de úgy érezték, meg kell próbálniuk. Brandon Bragával kiegészülve, akinek olyan sorozatok fűződnek a nevéhez, mint a Star Trek – Az új nemzedék vagy a Flashforward – A jövő emlékei, elmentek prezentálni a Foxhoz frissen átigazolt Kevin Reilly-hez, aki pedig az A stúdió (30 Rock) és a A Hivatal (The Office) című sorozatokat jegyzi.
És úgy esett, hogy a hírhedt Fox, az adó, mely a legjobboldalibb hírműsorokkal rendelkezik az angolszász világban, az adó, ahol kétségbe lehetett vonni a darwinizmust, azt, hogy nem minden muzulmán születésű emberi lény terrorista, illetve hogy a nők teherbe tudnak esni, ha megerőszakolják őket…. ez az adó megvette az új Cosmos-sorozatot. Amerika – példamutató módon – 2014-től kezdve főműsoridőben fog a legfrissebb és legizgalmasabb tudományos újdonságokról tanulni!
A múlt havi Comic Con rendezvényen a trailert is bemutatták – spontán online őrületet kiváltva ezzel. Az új Cosmos 2014 elején indul – tehát kell még pár aludni… bár ahogy Seth MacFarlane megjegyezte: földtörténeti időben ez szinte semmi.
A régi COSMOS-sorozat minden epizódja itt megtalálható.