Nagyköveti ötletből született akadémia csereprogram. Az izraeli és magyar vonós hallgatók egy hetes workshopját gálakoncert zárja Jeruzsálemben a jövő héten.
“Életutam alapján virtigli karrierdiplomata vagyok, de meggyőződősem, hogy egy jó koncert diplomáciailag is többet ér, mint bármely hivatalos politikai találkozó” -- mondta a hvg.hu-nak Ilan Mor, Izrael állam budapesti nagykövete, miért is tartja szívügyének a Jerusalem Academy of Music and Dance és a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem (LFZE) közös, jövő hét végén gálakoncerttel záródó kamarazenei workshopját.
“Komolyzenerajongó vagyok, ezért is kerestem fel megérkezésem után nem sokkal a világhírű budapesti Zeneakadémiát, ahol Batta András rektor úrral arra jutottunk, hogy érdemes volna formálissá tenni a két nemzet között korábban is szorosnak mondható zenei kapcsolatokat. Számos izraeli muzsikus tanult Budapesten, és nagyon sok a magyar származású zenészünk is” -- fogalmazott kérdésünkre a diplomácia nyelvén a posztját 2011. ősze óta betöltő izraeli diplomata.
Rajongása korántsem csak a a lemezgyűjtésre vagy a koncertlátogatásokra szorítkozik: rezidenciáján kéthavi rendszerességgel tart kamarakoncerteket, amelyeken a hazai politikai és gazdasági élet krémjéből verbuválódik a hallgatóság, az előadók pedig eddig mindahányszor a legjelesebb akadémiai növendékek közöl kerülnek ki. “Támogatjuk a tehetségeket” -- szerénykedett a korábban az Izraeli Védelmi Erők rangidős külpolitikai tanácsadójaként is szolgáló Mor.
“Egy ilyen, 60-70 fős hallgatóságot is vonzó kamara-koncert alkalmával vetette fel a nagykövet a diákcsere-program ötletét” -- mondja Devich János, az LFZE professor emeritusa, rektori tanácsadója. A Kodály vonósnégyes tagjaként az 1990-es évek végéig kamarazenészként maga is a világot járó professzor szerint a magas rangú diplomata nem csak a zsebpénznél jóval több honoráriummal járult hozzá a koncertekhez, de ő volt az, aki pénzt, paripát, fegyvert előteremtve kijárta, hogy felkereste a jeruzsálemi művészképzőt, hogy összekösse a patinás budapesti Zeneakadémiával.
Ilan Mor már korábban is sikerrel próbálkozott efféle kultúrdiplomáciai manőverrel. “A politika rideg világ, a kultúra és a művészet képes csak valódi hidakat létrehozni a nemzetek között, a klasszikus zene pedig olyan közös nevező, amely képes összekötni még a legkülönbözőbb nézeteket valló embereket is” -- indokolta elszántságát a budapesti nagykövet, aki berlini szolgálata idején -- a nagykövet első helyetteseként -- motorja volt a Julius Stern Institute és az Isaac Stern által alapított jeruzsálemi Zenei Központ (Jerusalem Music Center) csereprogjamjának 2008-ban. Négy évvel ezelőtt mindkét városban intenzív kurzusok után parádés koncertet tartottak ifjú német és izraeli zenésznövendékek. “Most is az a Zvi Carmeli brácsaművész a program spiritus rectora, aki már a berlini esemény szakmaiságát is szavatolta” -- mondta Mor.
Az anyagiakban is megnyilvánuló -- a Liszt Ferenc Zeneakadémia Baráti Köre (http://zakbk.hu/) által jelentősebb összeggel támogatott -- diplomáciai segítség nem utolsó sorban annak is szólt, hogy az egyhetes intenzív próbafolyamat alatt az izraeli és a magyar hallgatók nem csupán Haydn, Mendelssohn, Kodály vagy Dohnányi vonósokra írt darabjainak előadásmódját csiszolgatják, de az izraeli komolyzenében jelentős szerzőnek számító Pártos Ödön zenekarra írt művét is műsorukra tűzik.
“Bevallom, itthon nem igazán ismertük Pártos életművét, csupán annyit tudtunk róla, hogy a múlt század első évtizedeiben csodagyerekként Hubay Jenő hegedű-osztályába járt az Akadémiára, és Kodály Zoltánnál tanult zeneszerzést” -- mondja Devich. A mostani nagyköveti kultúrakció nyomán vált köztudottá, hogy az 1938-tól Palesztinában élő művész volt az egyik alapítója a tel-avivi zeneakadémiának, ő gründolta az ottani hegedű tanszakot, szerzeményei pedig részei a nemzeti repertoárnak. “Bartók hatása félreismerhetetlen, jól megkomponált darabjai nekem kifejezetten tetszenek” -- így az Akadémián kamaramuzsikálást is tanító professzor.
A jövő heti, 9 ifjú magyar zenész részvételével, magyar és izraeli professzorok vezetésével zajló jeruzsálemi workshop, és a stúdiumzáró hangverseny folytatására jövő tavasszal, a már felújított Liszt Ferenc téri zenepalotában kerít sort a két zeneakadémia.