Drágább lett a zene a hazai ötcsillagosokban
Január elejétől új módszerrel számítják a szálláshelyek szerzői jogdíj-kötelezettségeit, azaz a lejátszott művekért fizetendő díjakat - közölte az Artisjus Szerzői Jogvédő Iroda Egyesület. A szakmai szervezetekkel való egyeztetés hatására ezentúl a szállodák kihasználtsági arányait is figyelembe veszi a díjkalkuláció.
Míg korábban csak a szálláshelyek kategória-besorolása és az adott szálloda szobáinak száma határozta meg a jogdíjakat, az idén január 1-jével életbe lépett új jogdíjközlemény szerint a szállások kihasználtsági arányait is figyelembe veszi a jogdíjszámítás - közölte a jogdíjakat beszedő és a szerzőknek visszaosztó Artisjus.
A kalkuláció új elemét a Központi Statisztikai Hivatal hivatalos iparági mutatószámai, azaz a besorolási kategória szerinti szobakihasználtságára vonatkozó százalékos arányban megadott statisztikai adatok alapján határozzák meg.
Az új számítás következtében az 1, 2 és 3 csillagos kategóriában jelentősen csökkentek a befizetendő jogdíjak, a 4 és 5 csillagos szálláshelyek esetében pedig szerény növekedés tapasztalható. Összességében a szerzők jogdíj-jövedelme a szállodai szobákban történő zenefelhasználásokból 2013-ban várhatóan körülbelül 15 százalékkal csökken - tette hozzá a jogvédő iroda.
Az Artisjus két példával is szemléltette az új rendszer működését.
Az első szerint egy 100 szobás 3 csillagos szálloda a szobákban történő zeneszolgáltatás után havonta összesen 24 578 forint szerzői, előadói és kiadói jogdíjat fizet. Ez naponként, szobánként 8,2 forintot jelent. Egy azonos méretű 5 csillagos szálloda esetében a havi teljes össz-szobai jogdíj a magasabb szolgáltatási színvonal és jóval nagyobb kihasználtság miatt 42 401 Ft jogdíjjal, vagyis szobánként 14,1 forinttal járul hozzá a szerzők jövedelméhez.
„Nagyon fontosnak tartom ezt a lépést az arányos és méltányos jogdíjfizetés irányába. A zenészek és a szállodások mostantól együtt sírnak, együtt nevetnek" - idézte a közlemény Victor Mátét, az Artisjus elnökét.
"Az Artisjusnak természetesen az a feladata, hogy a szerzők jövedelmét igyekezzen legalább reálértékben szinten tartani. Ez a gazdasági világválság begyűrűzése óta nehezen megoldható, mert a legtöbb, zenét használó iparágban sajnos csökkent az éves bevétel. Úgy gondolom, az új számítási mód bevezetése azt is jól mutatja, hogy jó partneri viszony kialakítására és fenntartására törekszünk” - tette hozzá az elnök.
Az Európai Unió szállodaszövetségeinek összefogásával létrejött Hotelstars Union irányelvei alapján a hazai szálláshelyek csillagbesorolásának felülvizsgálata már korábban elindult, a szakma egyértelmű jelzéseiből azonban nyilvánvaló, hogy ez a folyamat idén sajnos nem ér véget. A helyzet tisztázása érdekében az Artisjus a még át nem sorolt hotelek esetében a korábbi évek csillagbesorolását veszi alapul.