Alföldi: "nem kussolni, nem megalkudni"
Fájdalomról, nemzeti értékrombolásról, Vidnyánszky Attila terveiről, színészei és saját jövőjéről is beszélt Alföldi Róbert abban az interjúban, amelyet a Magyar Narancsnak adott az igazgatói pályázatot elbíráló szakmai bizottság döntésének kihirdetése előtt. Az eredmény már akkor is egyértelmű volt az igazgatónak és a társulatnak is.
"Fájdalom van; mindenki tudja; beszélünk róla; szomorúság van – de nagyon szép, hogy nem kezdődtek el rossz dolgok" – Alföldi Róbert ezt akkor mondta a Magyar Narancsnak, amikor Balog Zoltán még nem hirdette ki, hogy Vidnyánszky Attila veszi át a Nemzeti Színház vezetését 2013 júliusától, a döntés viszont már akkor is egyértelmű volt.
"Nem kezdődött el a klikkesedés, senki nem okol senkit, senki nem próbál helyezkedni, senki nem kezdett el félni senkitől […] Ilyenkor könnyen előfordul, hogy pillanatok alatt szétrohad, szétesik az egész." Most tehetetlenség és csalódottság van. "Tudod, miben? Hát a hazámban, abban" - tette hozzá.
Arra a kérdésre, mi volt a szakmai bizottság meghallgatásán, Alföldi az interjúban azt mondta: nem voltak vele barátságtalanok, de szerinte zavarban voltak, és ez látszott. Kerényi Imre pedig, aki a megelőző időszakban minden este ott ült a Nemzeti Színházban, és minden előadást megnézett, odalépett hozzá, amikor megérkezett, és azt mondta: "gratulálok a színházához".
"Nemzeti értékherdálás"
Ami a jövőt illeti, a Nemzeti igazgatója a lapnak azt mondta: amit egyáltalán tudni lehet arról, hogy Vidnyánszky mit akar a Nemzetiben, az nagyon komoly aggályokat vet fel benne. Attól tart ugyanis, hogy az új igazgató nem fogja használni azt, amit a Nemzeti tud színpadméretben, fényekben, vagy technikában. Vidnyánszky ugyanis utaztatható előadásokat szeretne csinálni.
A másik problémás pont Alföldi szerint, hogy a repertoár egyharmada vendégprodukció lenne, szerinte viszont így veszélybe kerül a minőség. Ahogy azt korábban a hvg.hu-nak adott interjújában is elmondta: a határon túliság önmagában nem esztétikai kategória.
A tervezett változtatások miatt Alföldi úgy érzi: itt nemzeti értékherdálás történik. "Nem az én személyem miatt, hiszen az tényleg lényegtelen. Hanem azért, mert itt egy nagy csomó érték teremtődött meg, és azt most elpusztítják" – magyarázta.
Arra a kérdésre, mi lesz jövőre a repertoárral, Alföldi azt mondta: fogalma sincs, de szerinte a politika döntéséből egyenesen következik, hogy mindent le kell venni, azonnal. "Hiszen ha nem, akkor mire is az egész? És gondolod, hogy Vidnyánszky műsoron tartaná azokat, amiket ennyire rossznak tart?" – tette fel a kérdést.
A nagyokhoz nem nyúlnak?
A társulat jövőjét firtató kérdésre azt válaszolta, erről nem mernek beszélni, de ebből a szempontból ő van a legkönnyebb helyzetben. Ahogy fogalmazott: van és lesz munkája. A többiek sorsáról kifejtette: a társulat nagy részének akkor is maradnia kell, ha legszívesebben elmenne, mert nincs nagy mozgásterük.
„A nagyokhoz szerintem nem fog hozzányúlni. Akiket elküldene, azok el fognak jönni maguktól. A fiatalok – lehet, hogy megtartja őket, nem tudom. Aggódom értük. Ja, és a saját korosztályomért is. Akár mennek, akár maradnak. Pusztító helyzet. Értékpusztító".
Az új igazgató tervei szerint a közönség le fog cserélődni, Alföldi erre viszont azt mondja: a közönséget nincs mire lecserélni. "Nincs százhúszezer olyan ember, aki alig várja, hogy egy másik Nemzeti Színházba jöhessen" – magyarázta.
Alföldi azt sajnálja a legjobban, hogy nem tudnak "még jobban elszállni". "Azt sajnálom legjobban, ami nem készült el, és már nem is fog" - tette hozzá.
Arra a kérdésre, mi az igazi baja vele azoknak, akik ezt a "hadjáratot elindították", azt válaszolta: a lényeg az, hogy nem megvehető. Nem azért, mert ő a morál bajnoka, hanem mert mindenél fontosabb számára, hogy jó előadás, jó színház legyen.
"Mindennél, pénznél, hírnévnél, elismerésnél, de még a sikernél is fontosabb, hogy igenis: csapjunk bele a lecsóba. Nem kussolni, nem megalkudni, nem utazni mocskos kis kompromisszumokban - mert a színháznak ez a dolga: belecsapni a lecsóba".
Mint ismeretes, Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere hétfőn jelentette be, hogy 2013 júliusától Alföldi Róbert helyett Vidnyánszky Attila vezeti majd a Nemzeti Színházat.
A 2012 őszén meghirdetett pályázaton négyen indultak a posztért, Alföldi Róbert és Vidnyánszky Attila mellett két kevésbé ismert pályázó is volt: Szennyai Mária és Hídvégi Miklós. Utóbbi két pályázó munkája azonban nem felelt meg a feltételeknek.