2012. december. 05. 18:14 MTI Utolsó frissítés: 2012. december. 05. 18:10 Kult

A nacionalista magyar kultúrpolitikát bírálják Berlinben

Nyílt levélben bírálja a magyar kultúrpolitikát a berlini Művészeti Tanács (Rat für die Künste), a német főváros számos neves kulturális intézményét összefogó szervezet szerint a kultúrpolitika Magyarországon nacionalista fordulatot vett és a pártpolitikai érdekek szolgálatába szegődött.

Bírálja a magyar kultúrpolitikát a berlini Művészeti Tanács. Nyílt levelük szerint Magyarországon "sok szabadgondolkodó számára szűkössé vált a tér", amióta Orbán Viktor hatalomra került. Az Európai Unióban felzúdulást kiváltott médiatörvény például "kissé gyengített formában, de még mindig érvényben van", a filmtámogatási rendszert tekintve pedig "az a benyomás alakult ki, hogy a kiválasztás állami ízlés alapján történik".

A kultúrpolitika más területein is "erősebb lett a nemzeti színezet", és számos kulturális intézmény vezetőségét "továbbra is kizárólag pártpolitikai érdekek alapján" jelölik ki. Az "eddigi legrosszabb példa" az Új Színház vezetésének betöltése volt "jobboldali populista és antiszemita gondolkodású" személyekkel - áll a nyílt levélben. A levélben megemlítik egyebek között a Nemzeti Színház igazgatói tisztsége körüli feszültségeket, és úgy vélekednek, hogy a kultúrpolitikai vezetés "kiéhezteti" a független színházakat. A bírált változások legaktuálisabb példája a Műcsarnok igazgatójának lemondása - tették hozzá.

A több száz berlini művészt és berlini kulturális intézmény - köztük olyan világhírű intézmények, mint a Deutsches Theater és a Deutsche Oper Berlin - vezetőit összefogó szervezet a nyílt levél szerint "követeli a művészet szabadságát és támogatja a demokráciáért harcoló magyar polgárokat".

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.