Kult Marton Éva 2012. november. 01. 13:11

"Annyira beleragadtam ebbe az országba" - interjú Somody Imrével

A pezsgőtablettával, a Pharmavittal robbant be a köztudatba. Épített lakótelepet, gyárakat. Tőzsdézett, amikor még kevesen. Eladott és visszavásárolt. Volt sikeres üzletember és sokat támadott szereplője a köz- és politikai életnek. Sok mindent nyert és veszített. Interjú Somody Imrével.

A hosszú ideje veszteséges Centrál Kávéházat eladás helyett újragondolva építi fel megint. A 125 éve megnyitott kávéházat a régi, „nagymama” receptkönyvéből elővett ételekkel, az akkori kávéház hangulatának visszaidézésével, szeretné újra fontos hellyé tenni.

hvg.hu: Számos vállalkozás, újítás, ötlet kötődik a nevéhez a pezsgőtablettától a sajtgyáron át a Misszióig. Mi a közös szál ezekben az ügyekben. Mi motiválta, motorizálta?

Somody Imre: Az új megteremtése volt mindig a vezérmotívumom. Láttam sok gondot és nehézséget. Mindig az hajtott, hogy segítsek, tegyek valamit, példát mutassak. Ezért vágtam bele a gyógyszeripar területén a pezsgőtabletta gyártásába, ehhez kötődött az egészségesebb életmódot segítő terveim megvalósítása. Ma már belátom, tévedtem, amikor azt hittem: a szakma vagy a közösség jól fogadja ezeket a gesztusokat, a segítséget. Rá kellett jönnöm, hogy Magyarországon az üzleti élet, a társadalom, a politika nem így működik. Naiv voltam, amikor ezzel a hittel vágtam bele a Pharmavitba, a Misszió működtetésébe.

me

Ezek a korábban elindított nagy programok a politika mentén kudarcba fulladtak. A kudarcok ugyanakkor nagyon tanulságosak voltak. Mára a kisebb, zárt közösségek lettek fontosak: a család, a vácegresi testület. Ilyen a Centrál is, amelyet 125 évvel ezelőtt nyitottak meg. Ez azért fontos, mert az évforduló mentén gondoltuk végig újra, mit jelenthet és milyen lehet egy budapesti kávéház.

hvg.hu: A vállalkozásai a politika mentén fulladtak kudarcba, miközben a Pharmavit időszakában arról beszélt, nem szabad az üzletet belekeverni a politikába. Maga kereste a politikával a kapcsolatot, vagy a politikusok keresték meg a sikeres üzletembert? Ekkora vagyonnal meg lehet úszni a politikát?

S. I.: Abban az időben egyre többen kerestek meg, ezek közül jó néhányan politikai érdekből.

hvg.hu: A pénzt vagy az embert találták meg magában?

S. I.: A pénz mögött a befolyásos embert látták, a többség úgy gondolta, akinek annyi pénze van, az befolyásos ember. A Pharmavit osztrák tulajdonosai valójában megtiltották, hogy politikai kapcsolataim legyenek. A 1998-as választások előtt, bár megkerestek, nem fogadtam sem a Fidesz, sem pedig az MSZP területi képviselőit, akik ezt rossz néven vették. Nem szerettem volna, hogy a politika ott legyen a vállalat falain belül.

hvg.hu: Nem volt ez naiv elképzelés?

S. I.: Abban az időben szerveződött újjá a vállalatban a szakszervezeti mozgalom. Úgy gondoltam, a dolgozók érdekeit állandóan szem előtt tartva működtünk, jó párbeszéd alakult ki a dolgozók és a vezetés között. Fölöslegesnek tartottam a politika jelenlétét, ráadásul a szakszervezetek már akkor is erősen átpolitizált szervezetek voltak. A vezetésen belül is voltak kemény politikai csatározások, de ezt akkor még egy sör mellett meg lehetett beszélni. Az azonban már akkor látszott, hogy a politika erősen meg tudja osztani az embereket még szakmán belül is. Mi akkor ott ezt megúsztuk.

Számos újító elképzelésen dolgoztam, mint például az egészségügyben a járóbeteg-ellátás racionalizálása. Normális helyzetben ez kormányzati kérdés, a mindenkori kormánnyal kellett volna kapcsolatban lennem. Rá kellett jönnöm, nem lehet úgy kapcsolatot tartani a kormánnyal, hogy ne kerüljek bele a pártpolitikába, hisz velük kellett tárgyalnom, egyeztetnem azokban az ügyekben, amiket fontosnak tartottam.

A veresegyházi Misszió Egészségügyi Központ létrehozása, a Veresi Életmód Program az Orbán-kormány idején, annak támogatásával jött létre. A helyi pártpolitika és a kormány csatározása sokszor akadályozta, a VÉP esetében ellehetetlenítette a programot. Végül a Medgyessy-kormány idején a megyei MSZP-s pártpolitikusok fúrták meg. Bíztam abban, hogy az irányított betegellátás, amit akkor egy kistérségre dolgoztam ki, a későbbiekben példaértékű, országosan terjeszthető modell lesz. Nevemet, arcomat, pénzemet adtam ezekhez az ügyekhez. Feladtam a munkahelyemet, a Pharmavitet és csak ezzel foglalkoztam évekig. Túl korán akartam a reformot, az akkori környezet felkészületlen volt rá.

hvg.hu: Hol van az a határ, amikor feladja, mert veszteséges és értelmetlen tovább küzdeni?

S. I.: 1996-ban adtuk el a Pharmavitet, de még évekig vezettem tovább a céget. Akkor jobban izgatott sok más dolog, mint például a Bolyai-díj megalapítása, a Misszió létrehozása. Olyan gazdasági tapasztalatokkal rendelkeztem, amivel akkor nagyon kevesen.

hvg.hu: Berlinben végezte a közgazdasági egyetemet. Mit profitált belőle?

S. I.: Használhatatlan volt, amit ott tanultam. A rendszerváltás a gazdaság területén is szűz területeket nyitott. Menetközben tanultam, hogy kell részvénytársaságot alakítani, tőzsdézni, majd a tőzsdén eladni a vállalkozást.

hvg.hu: Voltak a családjában olyanok, akik még a háború előtti időben üzlettel foglalkoztak?

S. I.: A családban senki nem foglalkozott ezzel. Tapasztalatomat első munkahelyemen, a Chinoinban szereztem, ahol korlátozott mozgástérben, de megjelentek az új irányzatok és lehetőségek, amikhez kapcsolódhattam. Később osztrák, svájci, angol, amerikai irányítás alatt dolgoztam, s próbáltam a gyakorlatba átültetni ezeket a tapasztalatokat. A legjobb külföldi szaklapokat olvastam, sok új módszert vezettünk be itthon a Pharmavitnál.

hvg.hu: Ebből szerezte első vagyonát. Torzította a hirtelen meggazdagodás?

S. I.: Bár az itthoni viszonyokhoz képest kiemelt fizetésem volt, hitelből vettem a tulajdonrészem, ezt pedig törleszteni kellett. Az életmódomon sem látszott, talán erős középpolgári életmódot tudtam fenntartani. Meggazdagodásom a tulajdonrészem eladásával jött, de ezt rögtön új dolgokba fektettem. Azokat a tapasztalatokat, amiket a Pharmavitnál tanultam, próbáltam megvalósítani a többi vállalkozásomnál. Bennem mindig nagyon erős volt a társadalmi aktivitás, hogy a társadalom szempontjából hasznos dolgokat csináljak.

hvg.hu: Így szocializálódtunk a Kádár-korban?

S. I.: Újpesten, ahol az egyetem után éltem, nagyon erős volt a helyi összefogás. Sokszor kalákában építkeztünk, segítettük egymást, hittem a közösség erejében. Amikor Veresegyházára költöztünk, éveket foglalkoztam azzal, hogy lakótelepet építsek a dolgozóimnak.

hvg.hu: A példa ismert a harmincas évekből. Onnan jött?

S. I.: Lehet, hogy tudat alatt ez is motivált. Nagyapám, aki a salgótarjáni hőerőműben dolgozott a háború előtt, ilyen lakótelepen élt.

hvg.hu: A maga lakótelepe elkészült?

S. I.: Elkészült, de szétrobbant. Az ott dolgozók hamar továbbálltak, új helyeket, lehetőségeket kerestek. Ma már csak egy-két ember lakik ott az akkoriak közül. Akkor tele voltam energiával, hogyan lehet könnyűszerkezetes, energiatakarékos, jól működő lakásokat építeni, majd ugyanilyen intenzitással éltem meg azt a drámát, hogy a dolog nem megy, túl sok konfliktus keletkezett, nem működött. Bár kudarc volt, ebből is sokat tanultam.

hvg.hu: Itthon annyi kudarc érte. Nem gondolt arra, hogy ezzel a tapasztalattal külföldön dolgozzon és éljen?

S. I.: Annyira beleragadtam ebbe az országba, hogy soha nem merült fel az elmenés gondolata. A kudarcaim abból is fakadtak, hogy a magam sikereiből kiindulva túl nagy volt másokkal a bizalmam.

me

A Centrál Kávéház is majdnem ebbe bukott bele. Fontos volt a felújítás, az újranyitás, sokat vártam ettől. Azt reméltem, hogy a legendás kávéház megnyitásával a kávéházi kultúra is újraéleszthető. Nem így lett. Talán azért, mert azt hittem, elég létrehoznom, megbíznom a dolgozóimban és távolról irányítani. Hát nem lehet.

hvg.hu: Mit szimbolizál az életében a Centrál?

S. I.: A kávéház személyes ügyem. Ma már látom, mennyire másképp működik, mint a többi vállalkozás. Itt a vendég diktál. Bármikor otthagyhatnak, felállhatnak, kereshetnek új helyet.

hvg.hu: Megtörtént. Rá kellett jönnie, hogy bár jó helyen, jó nevű kávéházat üzemeltet, mégis veszteséges. Sokat gondolkodott az eladásán. Miért nem engedte el?

S. I.: Nem ilyen vagyok, ezért nem mentem el külföldre sem. Egy időben szívesen olvastam hegymászókról. Lenyűgözött a teljesítményük. Egy svájci hegymászó a Himalája megmászása előtt azzal erősítette magát, hogy meg tudja-e tartani a testét egy ujjon.

hvg.hu: Most hány ujjon áll?

S. I.: Próbálok a két lábamon állni. Újra kellett gondolnom az életemet, túl sok lett a veszteségem: ráment az egészségem, a családom. Lenyugodtam. Időt szánok a fontos dolgokra, már nem akarok egyszerre több lovat megülni. Visszafogott lettem a társadalmi szerepvállalásban is. Távol tartom magam a „nagypolitikától”, de a falut, Vácegrest, ahol élek, szívügyemnek tartom, ott próbálom jobbá tenni a közösség életét. Ezek a kis közösségek olyanok, mint a csiszolatlan gyémánt.

hvg.hu: Lesz-e csiszolt gyémánt a Centrálból?

S. I.: Ez lett a küldetésem. Nap mint nap itt ülök, időt szánok rá. Ahogy az új családom is nagyon fontos. Az első házasságom ráment arra, hogy kevés időm volt. Most három kisgyerekem van, s fontos lett, hogy része legyek az életüknek, a mindennapjaiknak. Igazi apa lettem. Más lett az értékrendem, mint korábban. Hívő lettem, és ez fontos az életemben. Letisztultam, és kicsit már megtisztultam. Itt tartok most.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?