2012. október. 08. 10:12 MTI Utolsó frissítés: 2012. október. 08. 10:02 Kult

Összefirkáltak egy Rothko-festményt Londonban

Összefirkálták a londoni Tate Modern múzeumban kiállított, ötvenes években született Mark Rothko-festménysorozat egyik darabját.

Vandál csúfította el Mark Rothko amerikai művész egy értékes, nagyméretű festményét a londoni Tate Modern múzeumban vasárnap. Az ügyben rendőrségi vizsgálat indult. Az ötvenes évek végén készült Seagram-sorozat részét képező alkotására egy látogató fekete festékbe mártott ecsettel szavakat mázolt - közölte a múzeum szóvivője.  

A megrongált festményről egy helyszínen tartózkodó szemtanú felvételt készített, amelyet feltett a Twitterre. A mű sarkára írt szavak között a "Vladimir" név olvasható, valamint "a yellowizmus potenciális darabja". (A yellowizmus a Vladimir Umantes és Marcin Lodyga nevével jegyzett online kiáltvány szerint egy művészeti mozgalom.)

A szemtanú leírása szerint a rongáló ült egy darabig a kép előtt, aztán nyugodtan odasétált, és rámázolt valamit, majd gyorsan távozott. "Szürreális" - fogalmazott bejegyzésében. Az évente ötmillió látogatót fogadó múzeumot az incidenst követően rövid időre bezárták. 

Nem ez az első alkalom, hogy a Tate egy kiállított műalkotása veszélybe került: 2000-ben két kínai performance művész megkísérelte levizelni Marcel Duchamp egy szobrát, a Fountain címűt. 

Az 1970-ben elhunyt Rothko nagyméretű, absztrakt színfoltokat ábrázoló képeivel lett híres. Az elcsúfított alkotás annak a híres Seagram-sorozatnak a darabja, amely eredetileg a New York-i Four Seasons étterem megrendelésére készült. A művész azonban meggondolta magát, és galériáknak - köztük a Tate-nek - ajándékozta a munkákat. A festmények születéséről és sorsáról John Logan írt Tony-díjas drámát Red címmel. Rothko Narancs, vörös, sárga című képe idén egy New York-i árverésen csaknem 87 millió dollárért kelt el.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.