2012. szeptember. 20. 16:03 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2012. szeptember. 20. 15:59 Kult

Kis Seuso-csúcs: L. Simonnal tárgyalt Zelnik a kincsek sorsáról

L. Simon László kultúráért felelős államtitkár csütörtök délután, Zelnik István kérésére hivatalában fogadta az ismert műgyűjtőt, akivel közel egy órát tárgyalt többek között a Seuso-kincsek lehetséges sorsáról - közölte az Emberi Erőforrások Minisztériuma.

A megbeszélésen L. Simon László megerősítette, hogy a magyar állam továbbra is a Seuso-kincsek tulajdonosának tekinti magát, azok visszaszerzése érdekében minden törvényes megoldás előtt nyitott - írta közleményében a minisztérium.

Zelnik István ígéretet tett arra, hogy a kincsek visszaszerzésére vonatkozó megoldási javaslatát írásos formában is eljuttatja az államtitkárhoz, így a további lépéseket a kormányzat annak ismeretében fontolhatja meg. A minisztérium nem közölt további részleteket a tárgyalásról.

A római kori Seuso-kincs az egykori Pannoniából származik. Az ezüsttárgyakat vélhetőleg Polgárdi környékén illegálisan ásták ki, és valószínűleg közvetítők útján, a nyolcvanas években került a nyugat-európai műkincspiacra. A tizennégy ismert darabot 1980 és 1987 között vásárolta meg egy angol befektetési társaság. A magyar kormány 1991-ben bejelentette igényét a kincsre, de 1993-ban New Yorkban elvesztette az igény érvényesítésére indított pert.

Zelnik augusztus elején jelentette be, hogy megvásárolná és hazahozatná a Seuso-kincseket. Később a Hír TV Kontraszt című műsorában azt mondta, hogy ugyan a jelenlegi kulturális államtitkársággal akkor még nem vette fel a kapcsolatot, másfél évvel ezelőtt Szőcs Géza akkori kulturális államtitkárral állapodott meg arról, hogy megkísérli a Seuso-kincseket visszahozni az országba.

A műgyűjtő akkor kitért arra, hogy ezután titkos tárgyalásokat folytatott a kincsek megvásárlásáról, és azokról rendszeresen tájékoztatta a magyar illetékeseket. Hozzátette, hogy idén május 31-én aláírta a kincsek felének megvásárlásáról szóló szerződést és a szerződésről a kormány is kapott másolatot.

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) kultúráért felelős államtitkársága korábban azt közölte, nincs dokumentálható nyoma annak, hogy az elmúlt két évben a Seuso-kincsek egy részének vagy egészének esetleges hazahozataláról bárki hivatalosan tárgyalt vagy egyeztetett volna a kormány illetékeseivel.