Elindult Vágó István testre szabott vetélkedője a STORY4-en. A hétköznap esténként jelentkező egyórás műsor tartogat izgalmakat, de sok benne az üresjárat, amit még a műsorvezető személyisége sem dob fel.
A Legyen Ön is milliomos! után nehéz korszerű, izgalmas, a nézőket lekötő, tudásalapú műsort indítani, még akkor is, ha a játékmestert Vágó Istvánnak hívják. Igaz, a milliomos kvízjáték, és sok esetben nem a versenyzők tudásán, hanem szerencséjén múlik a siker. A STORY4-en tegnap este debütált átVágó pedig műveltségi vetélkedő, mégsem biztos, hogy telitalálat lesz, és felveszi a versenyt a kereskedelmi csatornákon hétköznap esténként futó műsorokkal. Mert kicsit poros, túl színes - a sötét stúdióban rózsaszín és lila neonfény világít -, és lassú. Nagyon lassú.
Az biztos, hogy egy szimpla műveltségi vetélkedővel ma már nem lehet milliókat a képernyő elé ültetni. Kell valami plusz, ami a műsort feldobja. Ami miatt akkor is meg akarjuk nézni, ha közben történetesen odaég a vacsora. Az a bizonyos plusz lehet a játékosokat szívató műsorvezető, esetleg a gyorsan megnyerhető milliók, gondoljunk csak A széfre Sebestyén Balázzsal. A játék egyébként szerdától ismét feltámad az RTL Klubon, váltva a csatorna másik, hasonló jellegű 1 perc és nyersz! című műsorát.
Amikor az RTL Klub pénzt és energiát nem kímélve elkészítette az 1 perc és nyersz! hazai változatát - az Egyesült Államokban Minute To Win It néven debütált 2010 tavaszán -, új műfajjal rukkolt elő: a játékosok nem lexikális tudásukkal, hanem ügyességükkel és lélekjelenlétükkel nyerhetnek. Ez pedig újdonság a sok hasonló forgatókönyvre épülő vetélkedő és kvízműsor után, még akkor is, ha a ceruzafeldöntés golyókkal vagy a toronyépítés üdítősdobozból nem valami épületes feladat. Viszont lehet szorítani a játékosokért, és nézni, hogy küzdenek.
Az m1 műveltségi vetélkedője, a Maradj talpon! Gundel Takács Gáborral annyi extrával kecsegtet, hogy a kihulló játékosok szó szerint eltűnnek a süllyesztőben. Ha hinni lehet a beszámolóknak, a többméteres esés a stúdió padlóján kialakított vájatba euforikus élmény. Az átVágó nagy pénznyereménnyel kecsegtető, harmadik szakaszára az emberi agyra emlékeztető gömbben kerül sor: a játékos és a kvízmester fölé látványos, agytekervényeket szimbolizáló díszletet húztak. A három játékossal induló vetélkedő első szakaszán az a két versenyző jut túl, aki gyorsabban válaszol öt villámkérdésre. A második szakaszban már helyes válaszonként 5 ezer forint jár, a helyes megfejtéssel és a megnyert pénzösszeggel viszont csak az egyik játékos juthat el a gömbbe, Vágó mellé. Szimbolikusan egy leeresztett hídon keresztül.
A központi játéktér, az „agy” a fókuszban elhelyezett székekkel a Legyen Ön is milliomos! hangulatát idézi. Ebben a fordulóban a játékosok döntik el, hogy mennyit kockáztatnak a pénzükből - a megnyert összegnek legalább a felét fel kell tenniük -, és csak két lehetőség közül választhatnak: igaz vagy hamis-e a feltett kédés. Ha nem tudják a választ, tippelhetnek, és 50 százalék esélyük van, hogy eljussanak a következő kérdésig. Ezzel a struktúrával csak az a gond, hogy mire eddig elevickél egy játékos, már van veszítenivalója. Addig hezitál, hogy vajon mennyit kockáztasson, és mi lehet a helyes válasz, hogy a néző elunja a tipródást. Jó esetben csak addig kapcsol át egy másik csatornára, amíg a delikvens túllendül a holt ponton, rossz esetben vissza sem kapcsol. Nem igazán piacképes koncepció.
Mindezek ellenére - ami pozitív - Vágó István még mindig a régi. Vérbeli kvízmester: tanít, oktat, néha kioktat, sziporkázik. Ha kell segíti, ha kell, elbizonytalanítja a játékost, és nem riad vissza az ironikus megjegyzésektől sem, ha a helyzet úgy kívánja. „Fiúk, mi van, működik a gép?” - ugratta a két férfi játékost, akik éppen alulmaradtak a női résztvevővel szemben. Lényeg a lényeg: aki kedveli Vágót és a hagyományos, lassú víz partot mos-típusú kvízműsorokat, biztos élvezni fogja az átVágót. Aki nem, ne is próbálkozzon.
Vágó után is van élet |
Annak ellenére, hogy az RTL Klub két éve alaposan elszámította magát a Legyen Ön is milliomos!-sal, és az azt vezető Fábry Sándorral - aki annyira rosszul muzsikált a játékmesteri szerepben, hogy a műsort néhány hónap után jegelték -, ismét nekifutottak a milliomosgyártásnak. Ezúttal az empatikus, esendő, néha kekeckedő Friderikusz Sándorral, heti egy alkalommal. A csatorna eredetileg Vágó Istvánt képzelte a műsorvezetői székbe - Vágó a 2000-es indulástól nyolc évig, közel 1100 adást vezetett -, ő viszont inkább egy új, testreszabott műsort választott. És a STORY4 csatornát, ami a dél-amerikai sorozatokkal és az újrahúzott, Klausmann Viktor és Árpa Attila által felváltva vezetett Szerencsekerékkel igazi retrótemető. |