Általános érdektelenség övezte Dörner György első sajtótájékoztatóját, amelyet az Új Színház igazgatójaként tartott a Földindulás című darabról kedden. Mindössze négy-öt újságíró jelent meg a helyszínen: a színház emeletén. Dörner beszélt egyebek mellett arról, hogy nem lepték meg az őt ért támadások, az Eperjes Károllyal kapcsolatos kérdésekre viszont nem akart válaszolni.
„Sok művész barátom - díszlettervező, jelmeztervező, színész - félt attól, hogy ebben a színházban dolgozzon, elsősorban egzisztenciális okokból. Most is vannak olyan rendezők, akikkel tárgyaltunk a következő évre, és kérték, hogy a premier napjáig ne áruljuk el a nevüket, mert attól tartanak, hogy nem foglalkoztatják őket más színházban vagy szinkronstúdióban" – mondta a keddi sajtótájékoztatón Pozsgai Zsolt főrendező. „Senki székét nem foglalta el ez a színház” – tette hozzá, arra utalva, hogy véleményük szerint szükség van a magyar szerzők műveire alapozott repertoárra, amit az Új Színház éppen most alakít ki.
„Mi nem rekesztünk ki senkit. Egyedül a művészi színvonal fontos, és az sem számít, ha nem ismeri senki. Mert ha kell, lasszóval fogjuk be az embereket az Andrássy útról” – ezt már a hétfő esti koncertek kapcsán mondta a színház zenei vezetője, Papp Gyula. Arról is beszámolt, hogy az első három est nagy sikert aratott, még álló tapsra is sor került. Népzene, cigányzene, jazz, minden belefér. „Jól esik, hogy emberek megszólítanak az utcán és már most a nemzet színházának nevezik ezt” - mondta.
Pozsgai Zsolt Dörner emberi nagyságát is méltatta a tájékoztatón, és ezt azzal támasztotta alá, hogy elmondta: az érvényes szerződésük ellenére szerepet nem vállaló művészek közül bárkinek felmondhattak volna, vagy felszólíthatták volna őket a Földindulásban való részvételre, de nem tettek ilyet.
Dörner György a társulat összetételével kapcsolatban közölte: a mai napig írásban senki sem jelezte a színészek közül, hogy elmenne a színházból. „Jelzéseket természetesen kaptunk egyes színészektől, szóban” - tette hozzá Dörner. Hangsúlyozta: amikor átvették a teátrumot, úgy tudták, mindenki távozni akar, üres házba jönnek.
„Kell a magyaroknak ez a színház” - így Dörner. A hvg.hu kérdésére, hogy mi lesz, ha menet közben lelohad a nézői lelkesedés - amivel az új vezetőség számol -, az igazgató elmondta: nincs B-tervük, messzemenő következtetéseket még nem vonhatnak le a kezdeti pozitív visszajelzésekből.
Pozsgai Zsolt elmondta: szerintük szándékos lejárató kampányt indított ellenük közpénzből a Magyar Narancs című hetilap, és emiatt megtették a szükséges jogi lépéseket.
A sajtótájékoztatón elhangzott az is: biztosnak látszik, hogy az előzetes információ ellenére Varázshegy című darabot tovább játszhatják áprilisban.
A hvg.hu kérdésére, hogy milyen hatással lesz a színházra Eperjes Károly távozása, Dörner György nem akart felelni. Annyit mondott: ha március 31-e után feltesszük ezt a kérdést, akkor válaszolni fog.
Megkérdeztük azt is, van-e valamilyen elvárás a fenntartótól a nézőszámmal kapcsolatban. Dörner szerint biztos van, „valószínűleg az övék is az, hogy működjön a színház minél több nézővel”. Az őt ért támadásokról pedig úgy nyilatkozott: egyáltalán nem lepik meg. Mint mondta: „vannak ellendrukkereink, kár lenne tagadni”.
Ahogy azt korábban a Blikk és a szinhaz.hu értesülései nyomán megírtuk: Eperjes Károly megválik az Új Színházi társulattól, annak ellenére, hogy a színház igazgatói posztjáért folyó küzdelemben éppen ő volt az, aki teljes mellszélességgel kiállt Dörner sokat vitatott pályázata mellett. A távozás oka egyes források szerint az, hogy Eperjes irreális feltételekhez kötötte szerződése meghosszabbítását: csak három rendezővel dolgozott volna együtt.
Pozsgai Zsolt, a színház főrendezője ezzel kapcsolatban elmondta: a Kossuth-díjas színésznek március 31-ig kell határoznia arról, hogy megy vagy marad, de szinte biztos, hogy a távozás mellett dönt. Pozsgai hozzátette: Dörner és ő örülnének, ha Eperjes maradna. A színész konkrétumokat nem árult el a kialakult helyzetről, de az biztos, hogy jól időzített, hiszen március 23-án lesz az új vezetés első repertoárdarabjának premierje.
Pozsgai korábban arról számolt be, hogy április elsejéig eldől, ki távozik a társulat tagjai közül. A művészeti vezető szerint a színészekkel folytatott beszélgetések során kiderült, hogy a régi csapat 85 százaléka maradna a Dörner-vezette színházban. A művészek közül elsőként Pokorny Lia és Gáspár Sándor jelentette be távozását. Galkó Balázst – akinek határozatlan idejű szerződését felmondták, de egyes darabokra szerződtették volna – Dörner kirúgta. A művészek közül biztos, hogy marad Száraz Dénes, Tordai Teri – aki állandó szerződést kap – és Derzsi János.
Az elsőként műsorra tűzött Kodolányi-műben, a Földindulásban szerepet kapott többek között Szakács Tibor, Koncz Gábor, Bordán Irén és Lux Ádám. A két világháború közötti időszakban, egy ormánsági faluban játszódó darab rendezője Pozsgai Zsolt. A Földindulásról holnap részletesen beszámolunk.
Galkó Balázzsal korábban készített interjúnk itt olvasható.