Kult MTI 2012. március. 13. 16:30

Szerdától Klimt-rajzok láthatók az Albertinában

Gustav Klimt rajzaiból összeállított tárlat látható szerdától a bécsi Albertina múzeumban. A kiállítás apropója, hogy 2012-ben ünneplik a festőművész születésének 150. évfordulóját.

Az Albertina 160 rajzot vonultat fel a múlt századforduló egyik kiemelkedő osztrák festőművészének alkotói hagyatékából. Láthatók olyan híres festményekhez készült tanulmányok, mint A Csók, a Vízikígyók, a Beethoven-fríz vagy a Bécsi Egyetem számára készített és a maguk korában botrányt kiváltó Fakultás-képek. A kiállításról ezúttal szinte teljesen hiányoznak a Klimt festményeit jellemző aranyszínű motívumok, de a rendkívüli rajztehetségről árulkodó tanulmányok bepillantást engednek Klimt munkamódszerébe és gondolkodásmódjába. 

Gustav Klimt

A múzeum jelentős részben saját híres grafikai gyűjteményének darabjait mutatja be a nagyközönségnek. A gyűjteményben 170 lapot őriznek a mintegy négyezer, Klimtnek tulajdonított rajzból. Az Albertina kurátorai, Alice Strobl és Marian Bisanz-Prakken kiemelkedő szerepet játszottak Klimt rajzainak ötven évvel ezelőtt kezdődött kutatásában és katalógusba rendezésükben. Mint azt Albrecht Schröder múzeumigazgató elmondta: a tárlaton olyan rajzokat is bemutatnak, amelyeket a legutóbbi kötet megjelenése óta fedeztek fel. Ezek egy hamarosan megjelenő újabb jegyzékben szerepelnek majd. 

A Klimt-emlékév alkalmából szinte valamennyi jelentős osztrák múzeum előrukkol tematikus kiállításokkal. Megújul a város nyugati peremén álló Klimt-villa is, ahol a festő utolsó műterme volt.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.