Kult MTI 2012. március. 13. 16:30

Szerdától Klimt-rajzok láthatók az Albertinában

Gustav Klimt rajzaiból összeállított tárlat látható szerdától a bécsi Albertina múzeumban. A kiállítás apropója, hogy 2012-ben ünneplik a festőművész születésének 150. évfordulóját.

Az Albertina 160 rajzot vonultat fel a múlt századforduló egyik kiemelkedő osztrák festőművészének alkotói hagyatékából. Láthatók olyan híres festményekhez készült tanulmányok, mint A Csók, a Vízikígyók, a Beethoven-fríz vagy a Bécsi Egyetem számára készített és a maguk korában botrányt kiváltó Fakultás-képek. A kiállításról ezúttal szinte teljesen hiányoznak a Klimt festményeit jellemző aranyszínű motívumok, de a rendkívüli rajztehetségről árulkodó tanulmányok bepillantást engednek Klimt munkamódszerébe és gondolkodásmódjába. 

Gustav Klimt

A múzeum jelentős részben saját híres grafikai gyűjteményének darabjait mutatja be a nagyközönségnek. A gyűjteményben 170 lapot őriznek a mintegy négyezer, Klimtnek tulajdonított rajzból. Az Albertina kurátorai, Alice Strobl és Marian Bisanz-Prakken kiemelkedő szerepet játszottak Klimt rajzainak ötven évvel ezelőtt kezdődött kutatásában és katalógusba rendezésükben. Mint azt Albrecht Schröder múzeumigazgató elmondta: a tárlaton olyan rajzokat is bemutatnak, amelyeket a legutóbbi kötet megjelenése óta fedeztek fel. Ezek egy hamarosan megjelenő újabb jegyzékben szerepelnek majd. 

A Klimt-emlékév alkalmából szinte valamennyi jelentős osztrák múzeum előrukkol tematikus kiállításokkal. Megújul a város nyugati peremén álló Klimt-villa is, ahol a festő utolsó műterme volt.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?