CT-vel vizsgálják a múmiákat Debrecenben
A debreceni Kenézy kórházban vizsgálták meg a helyi Déri Múzeum óegyiptomi múmiáit, mégpedig az egyik legkorszerűbb képalkotó diagnosztikai berendezéssel, annak reményében, hogy számos új információt derül ki a múmiákról.
Bágyi Péter, a radiológia főorvosa és munkatársai előbb az időszámítás előtti 11. századból származó nő bebalzsamozott testét helyezték a berendezésbe, és kezdték meg a koponyától a talpig tartó vizsgálatot, majd az időszámítás előtti 6-7. századból származó múmia következett.
Bágyi Péter elmondta: a vizsgálattal következtetni tudnak a csontszerkezetre, a volt légyrészek átalakulására, az esetleges betegségekre vagy a halál okára, de arcrekonstrukciót is készíthetnek. Ha megfelelő anyagokat találnak, a debreceni orvoscentrum laboratóriumában genetika vizsgálatoknak is alávetik a múmiákat - tette hozzá a főorvos.
Kovács József muzeológus-történész emlékeztetett rá, hogy a két egyiptomi múmiát Ferenc Ferdinánd, az Osztrák-Magyar Monarchia trónörököse kapta ajándékba 1892 és 1893 között megtett világkörüli útja egyiptomi állomásán. A múmiákat és szarkofágokat 1918-ban egy aukción vásárolta meg Déri Frigyes, a debreceni múzeum alapítója. A múmiák mindig kiemelt helyen álltak az 1930-ban megnyílt Déri Múzeum ókortörténeti kiállításain.