Kult MTI 2012. február. 28. 12:40

Fotók: kínai tervező kapta az "építészeti Nobelt"

Először ítélték oda kínai építésznek a Pritzker-díjat, a szakma legrangosabb elismerését.

A bírálóbizottság hétfőn jelentette be, hogy a 49 esztendős Vang Su építészre esett a választása, akinek munkáit a "méltóságteljes megjelenés és a környezettudatos kialakítás" jellemzi. Vang lett ezzel az első kínai építész, aki mások között az amerikai Frank Gehry, az olasz Renzo Piano, a holland Rem Koolhaas, a brazil Oscar Niemeyer és a portugál Eduardo Souto de Moura után az "építészeti Nobel-díjnak" is nevezett elismerésben részesült.

A ningpói Tengtu Pavilon
AP / Amateur Architecture Studio via The Hyatt Foundation, Lv Hengzhong

"Az a tény, hogy a zsűri idén egy kínai építészt talált méltónak, jelentős előrelépést jelent annak a szerepnek az elismerése felé, amelyet Kína fog betölteni a jövő építészeti ötleteinek megvalósításában" - hangsúlyozta közleményében Thomas J. Pritzker.

A nyugat-kínai Urumcsi városából származó Vang híres munkái közé tartozik a Kínai Művészeti Akadémia hsziangsani épülete, amelynek tetejét lerombolt hagyományos kínai épületekről megmentett több mint kétmillió tetőcseréppel vonta be.

Ő tervezte a keleti-kínai Ningpoban működő Kortárs Művészeti Múzeum és a Történeti Múzeum épületeit, valamint a kelet-kínai Szucsouban lévő Vencseng Egyetemi Könyvtár egy részét, amelyet a "földbe süllyesztett", miután a város kertészeti hagyományait alaposan tanulmányozva megtudta, hogy a víz és a hegyek között álló épületek nem lehetnek túlságosan szembetűnőek.

A "Kerámia Ház"
AP / Amateur Architecture Studio via The Hyatt Foundation, Lv Hengzhong

"A kínai várostervezési lehetőségeket és építészeti megoldásokat harmóniában kívánják megvalósítani az ország hagyományaival és a jövő fenntartható fejlődés iránti igényével" - mondta Pritzker.

Vang 1997-ben hozta létre feleségével, Lu Ven-juval az Amatőr Építészeti Stúdió nevű cégét, 2000 óta pedig a Kínai Művészeti Akadémia építészeti részlegének vezetője. Gyakran látogat el meghívott előadóként a Harvard, a Texasi és a Pennsylvaniai Egyetemre. 2010-ben átvehette az Erich-Schelling építészeti alapítvány díját a németországi Karlsruhe városában, 2011-ben pedig megkapta a francia Építészeti Akadémia aranyérmét.

A Pritzker-díjat 1979-ben alapította a chicagói Pritzker család, hogy olyan kortárs építészeket jutalmazzon, akiknek munkái értékesek az emberiség számára. Az elismeréssel járó 100 ezer dolláros (21,6 millió forint) pénzjutalmat, illetve bronz emlékérmet idén május 25-én, Pekingben adják át.

A ningpói Történeti Múzeum
AP / Amateur Architecture Studio via The Hyatt Foundation, Lv Hengzhong
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.