Kult MTI / hvg.hu 2012. február. 23. 12:59

A Balog-államtitkárság magyarázkodik a Berlinalén osztogatott brosúra miatt

A Magyarországon elkövetett romagyilkosságok hátteréről akart információt nyújtani a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM), amikor a filmkészítők tudta nélkül szórólapokat osztott szét a berlini filmfesztiválon szereplő Csak a szél című Fliegauf Bence-film bemutatóját követően. A filmet Ezüst Medve-díjjal tüntette ki a zsűri, ám a KIM akcióját a helyszíni beszámolók szerint értetlenség övezte. A tárca ezt így értékeli: "Megértjük azok csalódottságát, akik azt várták, hogy a Fliegauf-film kapcsán újra lerasszistázzák majd Magyarországot".

Egy héttel az után, hogy ismeretlenek a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) fejlécével ellátott brosúrákat osztottak szét a Berlinalén a Fliegauf Bence romagyilkosságokról szóló filmjét követő sajtótájékoztatón, a minisztérium is megszólalt az ügyben. A Balog Zoltán vezette Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság sajtóirodája közölte, hogy a "háttéranyagot" ők készítették, s a cél az volt, hogy a film alapját képező romagyilkosságok hátteréről információkat nyújtsanak a külföldi sajtónak. (Az esetről szóló cikkünket itt olvashatják.)

A KIM akcióját több forrás is médiahacknek minősítette, ezzel célozva arra, hogy a minisztérium az alkotók tudta nélkül helyezte el a sajtótájékoztató helyszínén a háromoldalas anyagot, amiről a filmrendező is csak egy újságíró kérdéséből értesült. A KIM szerint az írás valójában egy, a KIM Társadalmi Felzárkózásért Felelős Államtitkárság sajtóirodája által készített háttéranyag volt, amely teljes terjedelmében elérhető a romagov.kormany.hu oldalon. "Az anyagot angol és német nyelvre fordíttattuk le, a német nyelvű fordítás sajnálatos módon lektorálatlanul került ki" - írja közleményében az államtitkárság, feltehetően arra a Magyar Narancs honlapján megjelent írásra utalva, amely szerint a német szöveg nyelvtanilag hibásan jelent meg.

A sajtó-háttéranyag célja az volt, hogy a fesztiválon részt vevő újságírók a film alapját képező eseményekkel kapcsolatban olyan információkhoz jussanak, hogy megértsék azt, ami egyáltalán megérthető a magyarországi történésekből. "Hiszen a nyomozás ugyan lezárult és a gyanúsítottak bíróság előtt állnak, folyik a tárgyalás, de azért mégis rengeteg tisztázatlan szál van még ebben az ügyben. Így például a titkosszolgálatok szerepéről még nincsenek pontos információink. Ebben egyébként kísérteties hasonlóság fedezhető fel a magyarországi gyilkosságok és a német neonáci gyilkosságok között, amelyek ügyében szintén nem világos még, hogy milyen módon is vettek részt a titkosszolgálatok a német neonáci alvilág rendszerében. Nagyon fontos, hogy kiderüljön az igazság" - olvasható az összegzésben.

Andrew G. Vajna, Balog Zoltán és Bereczki Csaba februári 1-én a Berlini Filmfesztivál sajtótájékoztatóján
MTI / Soós Lajos

A tájékoztatás szerint a háttéranyagot eredetileg a filmbemutató estéjén a magyar nagykövetség és a Hanns Seidel Alapítvány által szervezett eseményre készítették, amelyen részt vett Balog Zoltán társadalmi felzárkózásért felelős államtitkár is. "Kézenfekvő volt, hogy szétosszák a nemzetközi sajtótájékoztató helyszínén is. A kiosztott anyag egyetlen újságíró számára sem szolgált kötelezően megírandó házi feladatként, kizárólag munkájukat kívántuk segíteni a romagyilkosságok kapcsán történt valós események leírásával" - emelte ki közleményében a KIM, hozzátéve, hogy ebből a célból egyébként használta is számos német sajtóorgánum.

Mint az államtitkárság írja, a magyar sajtóban szerdán megjelent, Fliegauf Bencének tulajdonított kijelentéssel szemben az igazság az, hogy az államtitkárság semmilyen formában nem kívánt beleszólni a film tartalmába. Fliegauf Bence tegnap egy telefonhívásban az államtitkárnak szintén cáfolta, hogy ő ilyet állított volna. "Megértjük azok csalódottságát, akik azt várták, hogy a Fliegauf-film kapcsán újra lerasszistázzák majd Magyarországot. Ehelyett az történt, hogy mindenki számára nyilvánvalóvá vált: Magyarország olyan hely, ahol erről a súlyos kérdésről nem csak filmet lehet készíteni, hanem ahhoz kormányzati támogatást is lehet kapni" - olvasható a közleményben.

Az államtitkárság a közleményben örömét fejezi ki, hogy a film elnyerte az Ezüst Medve-díjat: "gratulálunk a film alkotóinak és szereplőinek a rangos elismeréshez, mely azt is igazolta, hogy érdemes volt állami forrásból is támogatni".