2012. február. 07. 19:41 hvg.hu Utolsó frissítés: 2012. február. 07. 19:40 Kult

"Másik Rajkót" szervez a KIM cége a Rajkó Zenekar szerint

A Rajkó Zenekar tagjai a kormány novemberi ígérete ellenére a mai napig nem kaptak bértámogatást a tavalyi évre - tette közzé a zenekar, amely méltatlannak tartja azt is, hogy a működtetésével megbízott, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztériumhoz (KIM) tartozó Design Terminál Nonprofit Kft. meghallgatást hirdetett a Rajkó zenekar "megújítására".

A Rajkó Zenekar elkobzott tavalyi bértámogatásából szervez „másik Rajkót” a Design Terminál Nonprofit Kft. - írta közleményében a zenekar, amely szerint meghallgatást hirdettek a Rajkó „megújítására” a zenekar tagjai és más, nem rajkós iskolában végzett fiatal zenészek számára.

A Design Terminál Nonprofit Kft egyetlen rajkós művésszel sincs szerződésben, alkalmazói jogviszonyban, és a nevet sem birtokolja. Így a Rajkó fenntartása címén az idei évre a KIM részéről rendelkezésükre bocsátott támogatási összeg jogi megalapozottsága eleve megkérdőjelezhető - olvasható a közleményben.

"Ezen túl a Rajkó Zenekar nevét nem a Design Terminál, nem a KIM, hanem tizenkét magánszemély birtokolja, amelyből hat személy ma is a Rajkó Zenekar aktív tagja, további hat a Rajkó Műhely egykori kiemelkedő teljesítményt nyújtó növendéke. A névhasználat első és legfontosabb feltétele, hogy Rajkó társulat tagja csak rajkó módszerrel oktatott művész lehet. A Rajkó Zenekar védett név és nincs megállapodás a névtulajdonosok részéről senkivel e védett név használatba adásáról" - tették hozzá.

November végi közleményében a KIM azt írta, hogy "megnyugtató megoldást javasolt a több éve anyagi nehézségekkel küzdő Rajkó Zenekar biztonságos működésére". A tárca szerint a magas színvonalú, komoly zenei tevékenységet folytató zenekar fellépései és működése is komoly veszélybe került az utóbbi években, az együttes összesen körülbelül 100 millió forint összegű állami támogatása ellenére. A KIM szerint azzal, hogy a Rajkó Zenekart a Design Terminál Nonprofit Kft. működtetné tovább, megszűnne a zenészek hosszú évek óta tartó kiszolgáltatottsága és a zenekar körül kialakult bizonytalan helyzet.

A Rajkó Zenekar művészei a mai napig nem kapták meg a 2011-es bérek kiegészítéséhez kért és elnyert állami támogatást - írta kedden a zenekar. Az őket foglalkoztató Rajkó Művészegyüttes adminisztratív ellehetetlenítése azt eredményezte, hogy a művészek többségének munkaviszonya december 31-vel meg is szűnt – "így a hungarikum Rajkó repertoár is veszélybe került".
 
"A Rajkó Zenekar lecserélése, létszámának csökkentése a jogosultsági problémákon túl szakmai és pénzügyi okokkal sem magyarázható, tekintve, hogy a rajkó hungarikum, kulturális nemzeti kincs. Ezt az örökséget teszi kockára a KIM és az általa működtetett, eddig leginkább divattal foglalkozó Design Terminál Nonprofit Kft. Ez a cég eddig egyébként magasabb állami támogatást kapott, mint a Rajkó, bár néhány éves kulturális teljesítménye nyomába sem ér az idén 60 éves Rajkó Zenekarnak" - tették hozzá.

Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.