Erős lesz a felhozatal a mozikban február 9-én. Megérkezik Steven Spielberg régen várt háborús drámája, a Hadak útján, kiderül, mit tehet az anya, ha 15 éves fia megbocsáthatatlan szörnyűséget tesz, bepillanthatunk a híres orosz író, Tolsztoj házasságába, és leckét kapunk szerelemből, persze a franciáktól. Filmes ajánlók a hétre.
Hadak útján
„El tudod képzelni, milyen átrepülni egy háború fölött úgy, hogy nem nézhetsz le?”
Steven Spielberg régen várt világháborús drámája, a Hadak útján február 9-én érkezik a hazai mozikba. Mit lehet elmondani két és fél órában egy brit fiúról, Albertről és a tőle „elrabolt” lováról - elválaszthatatlan barátjáról -, Joeyról? Az állat az első világháború kitörése után a harcmezőre kerül, a fiú pedig elindul Franciaországba, hogy megtalálja. Ki tudja, mekkora utat kell bejárnia, és milyen viszontagságokon kell átmennie, míg célba ér? Az érzelmes képsorok kiváltotta elemi hatás nem marad el, de happy end nem garantált. Vagy legalábbis kétséges.
Érdekesség, hogy ez Spielberg első filmje, amit digitálisan vágott - ahogy arról internetes oldalán az IMDb is ír. Joeyt nem egyetlen állat „alakította”, a forgatáshoz összesen 14 lovat használtak. A legtöbb jelenetben Findernek szerepel: a ló már a 2003-as Vágta című filmben is feltűnt. Amerikában nem nyitott rosszul az új Spielberg-mozi: a december 25-ei premiert követő hétvégén 7,5 millió dolláros bevételt hozott.
Rendező: Steven Spielberg
Főszereplők: Jeremy Irvine, Peter Mullan, Emily Watson
IMDb-értékelés: 7,3/ 10
Beszélnünk kell Kevinről
„Az, hogy használsz valamit, nem jelenti feltétlenül azt, hogy szereted is.”
Mit tehet egy anya, ha 15 éves kamasz fia számára felfoghatatlan - több ember életét megkeserítő -, megbocsáthatatlan dolgot művel? Az a gyerek, akinek érkezéséért ő mindent feladott, és noha soha nem volt felhőtlen a kapcsolatuk, igyekezett helyesen nevelni? Lelki válság, tipródás, és egy sajátos anya-fiú kapcsolat, ami talán senkinek nem hoz feloldást. Beszélnünk kell Kevinről! A film Lionel Shriver azonos című regényéből született, és február 9-én érkezik a magyar mozikba.
Az anya, Eva szerepéért - a legjobb női alakításért - Tilda Swinton tavaly megkapta az Európai Filmakadémia díját, és Golden Globe-ra is jelölték a legjobb drámai színésznő kategóriában. (Az Arany Glóbuszt végül Meryl Streep kapta A Vaslady címszerepéért.)
Rendező: Lynne Ramsay
Főszereplők: Tilda Swinton, John C. Reilly, Ezra Miller
IMDb-értékelés: 7,8/ 10
Aztán mindennek vége
„Kedves fiam, ha Tolsztoj személyi titkára lesz, óriási kiváltságban lesz része.”
Amerikában 2010 januárjában mutatták be az Aztán mindennek vége című angol-német-orosz életrajzi drámát, ami Magyarországon február 9-én debütál. A történelmi ihletésű film - hogy valójában mennyire hiteles, más kérdés - Lev Tolsztoj orosz író és felesége, Szofja Andrejevna Bersz kapcsolatát mutatja be. Tizenöt gyerek, közel 50 évnyi házasság, Tolsztoj erkölcsi világnézetével, a tolsztojánizmussal megspékelve - az erőszak elutasítása, a megbocsátás, jóra való törekvés, az arisztokrata életmód elutasítása és a vallás előtérbe helyezése adja az alapját -, külső szemlélőként is sok: Tolsztoj és felesége kapcsolatának megromlásához vezetett . Ki az erősebb, a férfi vagy a nő? Lehet-e igaza valakinek egy ilyen helyzetben? Mi a megoldás, ha a kapcsolat már nem működik, de két ember összenőtt? Ahogy Szofja Andrejevna a filmben mondja: „Az életed műve vagyok, és viszont.” Hogy látja mindezt az író titkára, aki asszisztál a mindennapi perpatvarhoz?
A királynőből is ismert Helen Mirren alakítja Tolsztoj feleségét, míg az orosz írót Christopher Plummer kelti életre. Az eredeti tervek szerint a két főszereplőt Meryl Streep és Anthony Hopkins játszotta volna. Plummer a forgatás idején 80 éves volt, csak két évvel fiatalabb, mint Tolsztoj a feldolgozott időszakban. A film a Tolsztoj-leszármazottak - akik még mindig a család egykori lakóhelyén, Jasznaja Poljanában élnek - beleegyezésével és támogatásával készült.
Rendező: Michael Hoffman
Főszereplők: Helen Mirren, James McAvoy, Christopher Plummer
IMDb-értékelés: 7/ 10
A szerelem művészete
„Talán szükségem lenne egy szeretőre. Te mit gondolsz?”
Az Életrevalók című francia vígjáték után - egy gazdag, tolószékes férfi és fekete ápolója kapcsolatát meséli el - itt egy újabb, humoros francia film. A szerelem művészete, melynek egyik szerepője éppen az előbb említett vígjáték tolószékes hőse, Francois Cluzet, a Locarnói Filmfesztiválon debütált augusztusban. A szerelmet, mint mindent átértékelő, felülíró és irányító hatalmat középpontba helyező vígjáték több szálon fut, ahogy a férfi-nő kapcsolat is többféle. Hogyan éli meg a szerelmet, a szerelem lanyhulását, esetleg kihunytát, a szerelem utáni vágyat egy fiatal pár, a korosodó duó, két szomszéd, és két magányos fiatal nő - erről szól Emmanuel Mouret új filmje.
Rendező: Emmanuel Mouret
Főszereplők: Emmanuel Mouret, Pascale Arbillot, Ariane Ascaride, Francois Cluzet, Julie Depardieu
IMDb-értékelés: 6,7/ 10