2012. január. 20. 15:12 MTI Utolsó frissítés: 2012. január. 20. 15:18 Kult

Fehérvári színházigazgató-választás: a Nefmi szerint nem volt nyomásgyakorlás

A Nemzeti Erőforrás Minisztérium kulturális államtitkárságának pénteki közleménye szerint hamis az az állítás, amely szerint a Nefmi a székesfehérvári Vörösmarty Színház igazgatói pályázatával kapcsolatban nyomást kívánt volna gyakorolni a város önkormányzatára.

A székesfehérvári közgyűlés csütörtöki ülésén nem választották meg a Vörösmarty Színház új igazgatóját a képviselők, akik azért halasztották el a döntést, mert az ülést megelőző napon, szerdán késő este a Nefmi kultúráért felelős államtitkársága elektronikus levélben jogi észrevételekkel kereste meg az önkormányzatot.

Székesfehérvár önkormányzata aznap egy MTI-hez eljuttatott kommünikében Cser-Palkovics Andrást, a város fideszes polgármesterét idézte, aki úgy fogalmazott: az államtitkárság "furcsán időzített levelét tekinthetjük nyomásgyakorlásnak is, de a székesfehérvári színház vezetéséről itt helyben, Székesfehérváron születik döntés". A kulturális államtitkárság pénteki reagálásában az MTI-nek hangsúlyozta: a teátrum igazgatói pályázatának felhívását az intézmény fenntartójaként Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata írta ki 2011. november 2-án.

"A pályázatok formai szempontból való vizsgálata és elbírálása a pályázat kiírójának feladata és felelőssége; ez esetben a város jegyzőjének feladat- és hatáskörébe tartozik. A pályázatokat szakmai szempontból kilencfős szakmai bizottság véleményezte, amelynek tagjaként a Nefmi delegáltja a minisztérium álláspontját képviselte. A bizottság tartalmi szempontból alkalmasnak találta mind a kilenc pályázatot, de formai szempontokat nem vizsgált, mivel ez nem is feladata" - írta a Nefmi.

Mint a kulturális államtitkárság hangsúlyozta, a Nefminek szerdán jutott tudomására, hogy az egyik pályázó nem felel meg a formai kritériumoknak, ugyanis nem rendelkezik az előadóművészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglalkoztatási szabályairól szóló törvény által előírt ötéves szakirányú szakmai gyakorlattal.

A tárca "megvizsgálta a rendelkezésre álló dokumentum (önéletrajz) alapján az értesülést, és azt helytállónak találta, a pályázó tehát nem is indulhatott volna az igazgatói pályázaton. Ezt követően a minisztériumnak kötelessége volt felhívni a pályázat kiírójának figyelmét a vonatkozó jogszabályra, amelyet elektronikus levélben, szerdán küldött meg Székesfehérvár Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatalába" - áll a közleményben.

Hozzátették: a levélben foglaltak "nem bírnak kötelező erővel, csupán felhívják a pályázat kiírójának figyelmét. Ezért tehát hamis az az állítás, hogy ezzel a levéllel a minisztérium nyomást kívánt volna gyakorolni a döntéshozókra". A Vörösmarty Színház igazgatói pályázatáról várhatóan jövő héten, rendkívüli közgyűlés keretében születik döntés.