Kult MTI 2011. december. 28. 18:09

Megvan a 2012-es velencei építészeti biennále főkurátora

David Chipperfield brit építészt nevezték ki a 2012. évi Velencei Építészeti Biennále igazgatójának – jelentette be a biennále közleményében.

A XIII. biennále 2012. augusztus 29. és november 25. között tart nyitva. "Hasznosnak tűnt számunkra olyan építészhez fordulni, aki nagy érdeklődést tanúsít az építészet mint tudományág iránt, és elgondolkodik az alkotóelemeiről, céljairól és azt befolyásoló viszonyokról" – áll a biennále közleményében.

Chipperfield a Architectural Association School of Architecture rangos londoni építészeti iskolán szerzett diplomát, Douglas Stephen, Richard Rogers és Norman Foster műhelyeiben kezdte építészi pályafutását. 1984-ben megnyitotta Londonban, Berlinben, Milánóban és Sanghajban David Chipperfield Architects nevű saját irodáját, amelyek együttesen 120 alkalmazottat foglalkoztatnak.

2000-ben ő volt az egyike a Nagy-Britanniát a Velencei Építészeti Biennálén képviselő építészek egyike, 2004-ben pedig építészeti munkásságáért a Brit Birodalmi Érdemrend parancsnoka kitüntetéssel ismerték el.

Az 59 éves Chipperfield Európában és az Egyesült Államokban tanít építészetet. Ő tervezte Iowa amerikai szövetségi állam Davenport városában a Figge Művészeti Múzeumot, valamint a Des Moines-i Központi Közkönyvtárat. Munkásságának része a berlini Neues Museum rekonstrukciója, a spanyolországi valenciai America's Cup Building, valamint a németországi Marbach am Neckar Modern Irodalmi Múzeum (LiMo).

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.