Ókovács Szilveszter, az Operaház kormánybiztosa többek között az Operaház apparátusáról, Győriványi Ráth Györgyről, valamint a külföldi sztárok lemondott fellépéseiről nyilatkozott a Magyar Narancsnak.
"Az Operaház az egyetlen hely Magyarországon, ahol megmaradt a népköztársaság. Itt még a hetvenes-nyolcvanas évekbeli struktúrák merevedtek meg, illetve épülnek le, csak hihetetlen lassúsággal" - mondta Szinetár Miklósra hivatkozva a kormánybiztos, Ókovács Szilveszter a Magyar Narancs legfrissebb számának adott interjújában.
Az Operaházban jelenleg 860-an vannak 814 státuszon, amit Ókovács szerint meg kell oldani, a lépéseket azonban nem a tömeges elbocsátásokban látja, hanem az átszervezésekben. Azt hozzátette, hogy több nyugdíjastól is megváltak, valamint közös megegyezéses távozások is történtek.
A lap felemlegette azt az esetet, amikor a világhírű karmester, Christoph von Dohnányi a Dörner-ügy miatt mondta le budapesti fellépését. Mindezt azért is tehette meg, mert nem volt érvényes szerződése, Győriványi Ráth György szerint pedig azért, mert az előzetes megállapodás hiányzott hozzá a Filharmóniai Társaság Zenekara és az Operaház között.
Ókovács szerint Győriványi "súlyos, igaztalan" vádakat fogalmazott meg a Népszabadságban megjelent nyílt levelében. Ókovács azért nem akart visszavágni Győriványinak a sajtón keresztül, mert "az Operaház belső vitáinak kiterítése ártalmas: ha egy távoli rokon a családját óriásplakáton kritizálja, nem hinném, hogy bárki felvenné ezt a harcmodort". A kormánybiztos szerint Győriványi maga sem csodálkozott, amikor kirúgták.
A kormánybiztos mindentől függetlenül bízik abban, hogy Dohnányival még meg tudnak egyezni, és jön dirigálni a karmester Magyarországra. Hozzátette, hogy Hamburgból olyan "elképesztő" vádakat is hallott, hogy itthon nem engedik színpadra lépni a zsidó művészeket. Ókovács ezt elutasítja, mint fogalmaz, "eszembe sem jut, hogy bárki származását, világnézetét számon tartsam".
Az interjúban szóba került két világhírű művész, Leo Nucci és Charles Castrono esete is, akik szintén úgy volt, hogy énekelnek Magyarországon, de végül ők is visszamondták a fellépést. Ókovács szerint mindkét énekes lebetegedett, a helyükre más külföldi művészek érkeztek. Arra a kérdésre, hogy nekik volt-e szerződésük, Ókovács így felelt: "Felkérésük biztosan".
Arról, hogy mikor írnak ki főigazgatói pályázatot, a kormánybiztos még korainak tartja beszélni. A megbízatása két évre szól, amit valószínűleg ki fog tölteni. "Amire megbízást kaptam, egyebek mellett az Operaház anyagi helyzetének rendezése, működésének átalakítása, ennél rövidebb idő alatt nem megy, az Erkel újranyitása pláne, hisz nem köt könyörgésre hamarabb a beton, előtte meg ott van a közbeszerzés. Ezt én csakis válságmenedzsmentnek tekintem" - tette hozzá Ókovács Szilveszter.
A teljes interjú a Magyar Narancs legfrissebb számában olvasható.