2011. november. 21. 15:43 MTI Utolsó frissítés: 2011. november. 21. 16:33 Kult

Fiatal költőket patronál az amerikai first lady

Új művészeti programot indított hétfőn az amerikai first lady, Michelle Obama. Országszerte öt kiválasztott amerikai középiskolás diák népszerűsíti majd a költészetet.

A National Student Poets elnevezésű program diákköltői egy éven át felolvasásokon, workshopokon és egyéb rendezvényeken hívják fel a figyelmet a költészet fontosságára. "Amit a költemények írásán és olvasásán keresztül megtanultok, az mindörökre elkísér titeket. Fellobbantja a képzeleteteket, kitágítja a látókörötöket, és az osztályteremben is segíti fellépéseteket" - fogalmazott közleményében az amerikai elnök felesége.

Az öt résztvevőt olyan amerikai tinédzserek közül választják ki, akik költeményeikért korábban már elnyerték az országos Iskolai Művészeti és Irodalmi Díjat. A válogató bizottságban Terrance Hayes költő, David Lynn, a Ploughshares irodalmi magazin szerkesztője, Alice Quinn, az Amerikai Költészeti Társaság vezetője és a kongresszus könyvtárosa, Robert Casper kapott helyet.

Évente több mint 185 ezer diák indul a tekintélyes iskolai díjért, amelyet 1923-ban alapítottak. A díjazottak között szerepelt egykor Truman Capote, Sylvia Plath és Joyce Carol Oates is.

A program első öt kiválasztott képviselőjének nevét 2012 nyarán hozzák nyilvánosságra. Az elismerés ötezer dolláros pénzdíjjal is jár. Feladatuk az lesz, hogy közösségük irodalmi nagyköveteiként írás- és alkotói készségeik fejlesztésére ösztönözzék a diákokat.

A programot az iskolai művészeti és humán tárgyakkal foglalkozó elnöki bizottság támogatja, amelynek a first lady a tiszteletbeli elnöke. A támogatók között van még a Múzeumi és Könyvtári Szolgáltatások Intézete és a Fiatal Művészek és Írók Szövetsége elnevezésű non-profit szervezet.

hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.