Kult hvg.hu 2011. október. 13. 20:20

Szuperpapír és léleklátó: hogyan látta a jövő könyvét Edison és Karinthy?

Thomas Alva Edison üzletember-feltaláló a 20. század fordulóján olyan könyveket jósolt 2011 nyarára, amikben könnyedén elfér akár 40 ezer oldal is.

A kivitelezés azonban kicsit eltér attól, amire ma leginkább gondolnánk: Edison képzeletbeli könyvébe azért fért volna el ilyen sok „megabájtnyi adat”, mert a betűket papír helyett hajszálvékony nikkellapokra nyomtatták volna.

Sokkal inkább a mai technikát idézték ezzel szemben azok a „dobozforma tárgyak”, amelyek Karinthy Frigyes a Nyugat folyóiratban 1932-ben közzétett novellájában a jövő könyveiként jelennek meg. Ezekben ugyanis – a jövőbe látogató szerző meglepetésére – nincsenek betűk.

Az „olvasónak” egy üveglencsén át egyszerűen levetítik a történetet. A könyv tartalmának előállításához – mint kiderül – nincs szükség komoly filmtechnikára, elég a szerző gondolatait a „léleklátóval lefotografálni”.

Ennek a technikának azonban még Karinthy szerint sincs itt az ideje – a novella a negyedik évezredben, az Ige háromezer-ötszázadik esztendejében játszódik.

További megvalósult és meg nem valósult látomásokról olvashatnak a HVG Jövő Extra 2011 kiadványban.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?