Kepes: nem lesz jókedvünk az idei World Press Photo kiállítástól
Idén a budapesti Néprajzi Múzeum ad otthont a World Press Photo 2011 kiállításnak, amelyet csütörtök este nyitottak meg. A tárlaton 177 kép látható.
A World Press Photo idei pályázatára 125 országból 5691 fotóriporter pályázott összesen 108 059 képpel, melyek értékelésével 13 napot töltött a nemzetközi zsűri. A budapesti közönség a 177 díjnyertes képpel - köztük a magyar Lakatos Péter munkájával - találkozhat a Néprajzi Múzeum péntektől látogatható kiállításán, melyhez idén a Dunát, illetve Tomasz Gudzowaty egzotikus sportfotóit bemutató kísérőtárlatok kapcsolódnak.
"A World Press Photo kiállítás kicsit olyan, mintha elidőznénk azon, mi történt velünk az elmúlt évben. Nem lesz tőle jó kedvünk" - mondta el a tárlatot megnyitó Kepes András. A televíziós újságíró összegzése szerint az anyagban a háborúk, a nyomor, a természeti katasztrófák dominálnak, és még a sportfotókon is erőszakos jelenetek láthatók.
Más oldalról mutatta be a tárlatot Femke van der Valk projektmenedzser, aki kiemelte: a Hauszmann-palota előcsarnokába belépők figyelmét biztosan nem a gyönyörű épület díszei, hanem a rendkívül erőteljes képek ragadják meg.
Ilyen Lakatos Péter kategóriagyőztes fotója, melyen az MTI munkatársa a Szabadság-hídon magát felgyújtó, majd a mélybe ugró öngyilkost örökíti meg vagy Jodi Bieber fődíjas képe, amely afgán lányt ábrázol, akinek a férje levágta az orrát - említett példákat. Femke van der Valk szerint ilyen a jó sajtófotó: szinte kényszeríti a nézőt, hogy elgondolkozzon a látottakon és a világon.
Leo S. Linscheer, a Holland Királyság budapesti nagykövetségének kulturális attaséja a World Press Photóról szólva elmondta: az amszterdami székhelyű, független nonprofit nemzetközi szervezet a szabad, korlátozás nélküli információáramlást kívánja propagálni világszerte. A holland diplomata Lakatos Péternek gratulálva örömét fejezte ki afelett, hogy Magyarország immár évek óta díjazott fotográfusokkal képviselteti magát a WPP pályázatain.