Hétfőn ismét feltűnt a Pink Floyd-malac a Battersea Erőmű felett – írta a brit Telegraph Online. A Pink Floyd 35 évvel ezelőtti legendás lemezborítója kalandosan készült el. Miért vetik be ismét a röfit?
Éppen 35 éve tűnt fel a Battersea Erőmű (Battersea Power Station) kéményei felett egy héliummal töltött rózsaszín malac, amely a Pink Floyd együttes 1977-es, Animals című albumának borítóján is látható – írta a Telegraph Online. Az 1964-ben, Cambridge-ben alakult rockbanda megismételte az akciót, annyi különbséggel, hogy ezúttal az erőmű másik oldalánál tűnt fel a röfi.
„Nem ugyanarról a malacról van szó” – mondta az együttes szóvivője a brit lapnak. „Az eredeti, neoprén figuráról sajnos két hete kiderült, hogy nem alkalmas a repülésre, ezért egy új darabbal készültünk” – tette hozzá. A rózsaszín utód 9 méter hosszú és 4,5 méter széles.
Érdekesség – ami a Wikipedián is olvasható –, hogy az Animals borítóján látható héliummal töltött malac a fotózás második napján elszabadult a Battersea Erőmű kéményei közül. Az incidens miatt a londoni Heathrow repülőtéren egy időre leállt a forgalom. A Pink Floyd malaca olyan magasra szállt, hogy az utána küldött rendőrségi helikopter nem érte utol, a mesterlövészek nem tudták kilőni. A röfi elérve az 5486 méteres magasságot, kikerült a Polgári Légiközlekedési Hatóság radarainak hatásköréből. Végül nem tűnt el és nem semmisült meg: egy brit farmer földjén szedték össze. A lemezborítóra viszont nem az eredeti – az első napon készült – fényképeket használták, hanem az erőműről és a malacról készült fotóból illesztettek össze egy harmadikat, melyre füstfelhő került, hogy leplezze a csalást.
A mostani malacröptetés Why Pink Floyd?, vagyis Miért a Pink Floyd? néven fut, és az együttes legújabb, Best of albumát hivatott népszerűsíteni. Az album mellett koncertfelvételek is megjelennek, például a legendás, Wembley Stadion-beli 1974-es Dark Side of the Moon-show-ról. (Az együttes első konceptalbuma, a The Dark Side of the Moon egy évvel korábban, 1973-ban jelent meg.) A Pink Floyd-lemezekből világszerte több mint 300 millió fogyott.
Az Animals az együttes harmadik albuma volt, amely egy meghatározott téma köré épült – a középpontban az embereket jelképező állatok állnak, George Orwell Állatfarm című szatirikus regényének mintájára, melyben az állatok átveszik az uralmat az emberek felett, és a disznók demokrácia helyett egy hierarchikus társadalmat építenek fel.