Kult hvg.hu 2011. július. 12. 19:30

Mi lett a Légy jó mindhalálig és a Tüskevár főszereplőivel?

Sorozatunk első részében utánajártunk, hogy a pályán maradtak-e a Pál utcai fiúk 1969-es filmváltozatának gyerekszereplői. Ezúttal megnéztük, hogyan alakult a Légy jó mindhalálig című Móricz-regény 1960-as filmváltozata és a Fekete István Tüskevár című ifjúsági regényéből készült 1967-es tévésorozat főszereplőinek filmes karrierje.

Ahogy arról korábban már írtunk, Fábri Zoltán 1969-es Pál utcai fiúk című filmjének gyerekszereplői kevés kivétellel eltűntek a süllyesztőben, már ami filmes pályafutásukat illeti. Sorozatunk következő részében két másik kultikus olvasmány - Móricz Zsigmond Légy jó mindhalálig és Fekete István Tüskevár című művének - filmes adaptációját vettük alapul. Megnéztük, hogyan alakult a Nyilas Misiként megismert Tóth László, a Tutajosként elhíresült Seregi Zoltán és a Bütyök magyar hangjaként megismert Petrik József filmes karrierje a hatvanas évekbeli „nagy szerep” után.

Légy jó mindhalálig

Móricz Zsigmond 1920-as Légy jó mindhalálig-jából két igazán híres és ismert filmadaptáció készült: az 1936-os változatban Dévényi László alakítja Nyilas Misit, a debreceni kollégiumban tanuló, társai által kigúnyolt fiút, akit reskontólopással vádolnak, vallatnak, majd végül arra ösztönöznek, hogy az átélt igazságtalanságok hatására iskolát változtasson.

A regény 1960-as, Ranódy László által rendezett filmváltozatban , melyben Bessenyei Ferenc kelti életre az igazgatót, Psota Irén játssza Violát, Bellát pedig Törőcsik Mari alakítja, Tóth László bújt Misi bőrébe. (A film teljes terjedelmében felkerült a YouTube videomegosztóra.)

Tóth László Nyilas Misi szerepében

Az IMDb internetes filmes adatbázisa szerint Tóth egy évvel a Móricz-regény főszerepe után újabb filmben, mégpedig Keleti Márton Puskák és galambokjában tűnt fel, Boda Ferkó szerepében, majd a Családi kör című sorozat (1980-1981) négy epizódjában láthattuk a vásznon. Palásthy György 1981-es A szeleburdi család című filmjében ő volt Faragó Feri – a főszerepet Ernyei Béla és Drahota Andrea játszotta. Ezt követte 1984-ben Maár Gyula Felhőjátékának karakterszerepe. Érdekesség, hogy a Déry Tibor novellája alapján készült adaptációban a főbb szerepekben Jirí Menzel, Jirí Adamíra és Esztergályos Cecília tűnt fel.

Egy évvel később A vörös grófnő következett – Kovács András filmje -, majd hosszabb kihagyás után 1999-ben ismét feltűnt Tóth neve a stáblistán: Enyedi Ildikó Simon mágus című mozijában, igaz csak pár jelenet erejéig. Vidnyánszky Attila 2007-es Liberté ’56 című alkotásában nagyobb szerepet kapott: ő keltette életre Aljosát.

Tüskevár

A két általános iskolás fiú, Tutajos - polgári nevén Ladó Gyula Lajos - és Bütyök – vagyis Pondorai Béla - kalandjai a Kis-Balaton környéki berekben régi ízeket, illatokat és a természet vadregényes szépségét idézi fel. Talán ezért került be a Tüskevár a 2005-ös Nagy Könyv nevet viselő országos felmérés során a legnépszerűbb tizenkettőbe. (A regény folytatása, A Téli berek 1959-ben jelent meg.)

A Magyar Televízió által sugárzott, 1967-ben forgatott sorozat főszerepeiben Seregi Zoltán (Tutajos), Barabás Tibor (Bütyök) és Bánhidy László (Matula) látható. Fejér Tamás filmjében Bütyöknek Petrik József kölcsönözte a hangját. Míg Barabás Tibor az IMDb filmes adatbázisa szerint csak a Tüskevárban szerepelt, addig Petrik József korábban is színészkedett: már Keleti Márton 1949-es Mágnás Miskájában debütált a vásznon, aztán szerepelt a Tenkes kapitánya című sorozatban, Jancsó Miklós és Várkonyi Zoltán 1960-as filmjében, a Három csillagban pedig rá osztották a német tiszt szerepét (érdekesség, hogy Bánhidy László, aki a Tüskevárban Matulát alakította, szintén szerepelt e filmben). A Tüskevár után újabb sorozatok következtek Petriknek: például az Egy óra múlva itt vagyok, a Karancsfalvi szökevények és a Pom Pom meséi, melyben ő kölcsönözte a hangját a címszereplőnek. Petrik József 1995-ben, 65 éves korában hunyt el.

Seregi Zoltán napjainkban
www.szinitanhaz.jokaiszinhaz.hu

A Tutajost játszó Seregi Zoltán a Fekete-regény filmváltozata előtt mindössze egyetlen sorozatban bukkant fel: az 1966- os Princ, a katonában. Seregit 13 évesen választották ki Tutajos szerepére, a sorozat után gyerekszereplőként továbbra is feltűnt: játszott színházban, emellett szinkronizált. A Színház és Filmművészeti Egyetemen végzett, rendezőként: pályája során többek között a budapesti Thália Színházban, Debrecenben és Erdélyben, az utóbbi években pedig a Gyulai Várszínházban (Emlékművek, 2006), vagy a Békés Megyei Jókai Színházban (Csárdáskirálynő, 2010) rendezett.

Seregi dokumentumfilmesként is ismert: a Magyar Rabszódiát 1997-ben forgatta, az Ellenpontokat és a Megmaradni című filmet 2001-ben. Korábbi alkotási közül ismert a Zúzmarakoszorút a sírra (fekete-fehér), de az ő nevéhez fűződik a Nemzedékek egymás közt című 2002-es tévésorozat is, melyben a főbb szerepekben Ágh Éva, Bacsa Ildikó, Kozák András és Drahota Andrea tűnt fel.

László Éva Lilla

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?