2011. május. 19. 18:13 MTI Utolsó frissítés: 2011. május. 19. 17:54 Kult

Elhunyt Sós Mária rendező

Életének 63. évében, szerdáról csütörtökre virradó éjjel elhunyt Sós Mária Balázs Béla-díjas rendező, dokumentumfilmes.

Sós Mária 1948-ban született Budapesten. A Berzsenyi Dániel Gimnáziumban érettségizett, majd a Színház- és Filmművészeti Főiskolán tanult a film- és tévérendező szakon Máriássy Félix osztályában. Középiskolás korában kezdett amatőr filmeket készíteni. Vágó- és rendezőasszisztensként került 1966-ban az MTV-hez, ahol csaknem öt évig dolgozott. A főiskola elvégzése után visszatért a köztelevízióhoz, ekkor már rendezőként. Szinte minden televíziós műfajban kipróbálta magát mintegy száz mű, a többi közt játékfilm és televíziós műsor rendezőjeként, forgatókönyvírójaként. 

1997 áprilisában megpályázta az MTV Szórakoztató Szerkesztőségének Talk-show rovatvezetői posztját. 2000-ben főszerkesztő-helyettes lett, 2003-ban főmunkatárssá nevezték ki. Tanított az ELTE mozgóképelmélet tanszékén, emellett film és színházi témákban publikált. Ott volt a Magyar Mozgókép Közalapítvány megalapításánál, a Magyar Mozgóképrendezők Céhének pedig az elnöki tisztét töltötte be. A FilmJus Alapítvány kuratóriumi tagja, később elnöke volt.

Az utóbbi években nagy érzékenységgel fordult a szegénység, a hátrányos helyzetű, kiszolgáltatott emberek felé, egyik kiemelkedő utolsó munkája a Jajgatán - írta közleményében a Magyar Filmművészek Szövetsége. Sós Máriát a Magyar Televízió, a Magyar Filmművészek Szövetsége és a Magyar Mozgókép Közalapítvány is saját halottjának tekinti. Temetéséről később adnak tájékoztatást.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.