Bemutatták a BÁV aukció gazdag kínálatát
Három nap alatt 854 tétel kerül kalapács alá 180 millió forintos kikiáltási árral a BÁV május 24-én kezdődő művészeti aukcióján, amelynek gazdag és sok műfajú anyagát szerdán mutatták be sajtótájékoztatón.
Kulcsár Krisztián, a BÁV Zrt. vezérigazgatója elmondta: annak tulajdonítja a rendkívüli minőségű és sokoldalú választék megjelenését, hogy a piac visszaigazolta tavalyi árveréseik eredményeit. Szakértelmének és hagyományának köszönhetően a BÁV-nak a nehéz gazdasági körülmények közepette is sikerült megőriznie piaci pozícióját, sőt növelni is tudta azt. Ennek következtében nemcsak a gyűjtők, hanem a beadók számára is felértékelődött aukciós tevékenysége.
Az aukció mindhárom napjának kínálatát úgy válogatták össze, hogy azok mindegyikében legyen olyan jelentős gyűjtemény, amely megmozgatja a befektetők és gyűjtők fantáziáját - közölte Tűzkő Péter, kereskedelmi irodavezető. A legdrágább tétel a festmények között található: Farkas István Balatongyöröki részlet című vászna 12 millió forintos árával vezeti az árlistát. 1932-ben Nagy István, Egry József és Farkas István "festői versenyt" rendeztek Balatongyörökön és környékén. Farkas István nemrég előkerült képe ezek egyike, a festő nagy korszakának jellegzetes darabja.
Nem véletlenül került a katalógus címlapjára Kádár Béla női aktja, a festő legnépszerűbb korszakának remekműve 3,8 milliós kikiáltással indul. Hosszas lappangás után most került elő Rippl-Rónai József kalapos férfiportréja, a Nyugatos Fenyő Miksa egykori gyűjteményéből. Egy másik arckép, Márffy Ödön pipás férfi portréja is most bukkant fel, párdarabját, az Olvasó férfit jól ismeri a szakirodalom. Az előbbi 2,4, utóbbi 2,3 millióról indul. Nem az ára,- 140 ezer forint - sokkal inkább az ábrázolt személye miatt izgalmas Ligeti Antal ceruzarajza az ifjú Munkácsy Mihályról, akinek csak időskori arcképeit ismerjük.
A műtárgyak napja antik ezüstökkel, Zsolnay dísztárgyakkal, szobrokkal és kisplasztikákkal kelthet érdeklődést. Egy az 1600-as évekből való, jelzett, felvidéki barokk serleget 2,8 millió forintról lehet licitálni. A 900 ezer forintos pesti barokk kávéskanna pár egy évszázaddal későbbi, és a Prágából Pestre költözött Kuhnert Mátyás mesterjegyét viseli. Az Magyar Ötvösművészeti Műhelybe az 1920-as évek legjobb mesterei tömörültek. A műhely története még nincs feltárva, de sok munkájuk ismert, körükből a mostani aukción is több art deco tál, díszpohár, szelence és gyümölcskínáló szerezhető meg. A szobor anyag kimagasló értéke Vedres Márk 320 ezer forintos bronz fiúalakja, amelynek egy példányát a Székesfehérvári Szent István Király Múzeum őrzi.
Ékszerben évek óta a leggazdagabb a BÁV aukciós anyaga, most is briliáns, drágaköves arany gyűrűket, fülbevalókat, nyakékeket sorakoztattak fel. Megjelentek a most divatos kékzafír és türkiz díszítésű darabok.