Kult Lukács Andrea 2011. január. 26. 15:58

Van élet a botrányos brüsszeli szőnyeg után

EU-elnökségünk fél éve alatt lehetőséget kap az ország, hogy kulturális fronton javítson imázsán, és bár a kultúrtörténeti szőnyeg csúszósra sikerült, a milliárdos büdzséből futja politikamentes programokra is. Megnéztük, mit kínálunk Brüsszelben és idehaza.

Brüsszel calling

„Három évvel ezelőtt kezdtük el szervezni a brüsszeli programokat” - válaszolta Dr. Reményi Krisztina, a brüsszeli Magyar Kulturális Központ vezetője a kérdésre, hogy mennyire befolyásolták az elmúlt év politikai változásai 2011-es EU-elnökségünk kulturális programjait. „A tervezett eseményekből eddig egy maradt el, a Luigi Nono Intolleranza című művét Fischer Ádám vezényelte volnaa La Monanie operában, de Christof  Schliengensief  rendező halála miatt az előadás nem valósulhatott meg” - mondta Reményi. „Nem a politikai, hanem a szakmai szempontok voltak döntőek a szervezés során” - tette hozzá. Hogy miért volt szükség ilyen hosszú tervezési fázisra? „Magyarország nem engedheti meg magának azt, amit a nyugati tagállamok: hogy előhúzza az arany bankkártyáját és kész terülj-terülj asztalkám” - magyarázta a kulturális tanácsos. „Mi másképp fogtunk munkához, elkezdtük kialakítani a kapcsolatokat az itteni kulturális intézményekkel, partnereket kerestünk minden eseményhez. Ehhez sok idő kell, meg kellett győzni a brüsszelieket arról, hogy nekik is érdekükben áll a kooperáció. A költségek viszont megoszlanak” - mondta, hozzátéve, hogy minden brüsszeli magyar programhoz jár egy belga kurátor.

Kocsis Zoltán - Mindig megy
null

Nem magyar szájíz szerint állította össze a műsorfüzetet a központ: „Szem előtt kellett tartanunk a belga igényeket. Rájuk pedig két ízlésvilág hat: a holland és a francia. Az északi szomszéd például az ultramodern művészetekre nyitott. Alkalmazkodtunk, hisz a közönség javarészt brüsszeli. A másik szempont, hogy a magyar irányelvek is érvényesüljenek. Ezért a kulturális programjaink a Duna-stratégia témájához és a Liszt Évhez is illeszkednek”- folytatta Reményi. A zenében a legnagyobbak: Fischer Ádám, Kocsis Zoltán, Rost Andrea és Ránki Dezső otthonosan mozognak a Brüsszel-Budapest vonalon, ám olyan kortárs művészek is képbe kerültek odakint, mint Kicsiny Balázs vagy Benczúr Emese, akik Reményi szerint már a legnagyobb belga gyűjtő- és galerista kör elismert alkotói közé tartoznak. Az irodalom mai nagyjai: Esterházy Péter, Bartis Attila, Tóth Krisztina és Dragomán György közösen mutatkoznak be március végén egy est keretében, de néhány színitársulat is fellép az EU fővárosában.  

Kicsiny Balázs munkájával a 2010-es Art Fairen ismerkedhetett a hazai közönség
Bánkuti András

A pontos költségekről a kinti felelős nem kívánt részleteket elárulni, a Hungarofesthez irányított minket. A magyar iroda rendelkezik ugyanis az EU-elnökséghez kapcsolódó kulturális büdzsé felett. A Hungarofest sajtófőnöke kérdésünkre elmondta, hogy közel egy milliárd forint áll rendelkezésükre az idei programokra, mely nem tartalmazza a kommunikációs költségeket. A rendezvények négy tematikához kapcsolódnak: a Duna stratégiához, az Önkéntesség Évéhez, a hagyományok, kultúrák egymás mellett éléséhez, illetve európai együttműködéshez, valamint a Liszt Évhez. Ez utóbbi keretében például csak januárban közel ötszáz zenész lép fel Európa koncerttermeiben Liszt-művekkel.

Lisztre épülünk
hungarofest

A Hungarofest minden szervezettel külön megállapodást kötött, van ahol csupán forrásátadóként működik közre, de akad olyan esemény is, melynek  szervezésében az iroda is részt vesz. Sőt, önálló programokkal is készülnek, a nagyobb lakossági csinnadratták, például az idei Európa napi népünnep teljes organizációja a Hungarofest kezében van. Május 8-án a határon túli területeken készülnek az européerek szórakoztatására.

Benne vannak a pakliban

Fősodrásban
a38

A legaktívabb kulturális intézmények Budapesten saját kezdeményezésre kezdtek el szervezkedni és megkapták a Hungarofest támogatását is az Európai Uniónak hódoló programjaikhoz. Az A38 hajón már tavaly ősszel elindult egy rendezvénysorozat az EU-elnökség jegyében. A Polyphony című program keretében minden tagállamból beutaztatnak zenekarokat, DJ-ket, akik magyar előadókkal karöltve mutatják be a kulturális sokszínűséget és egyben nemzeti sajátosságaikat.

Jennifer Walshe ír énekesnő az A38-on madáréneket kever éteri hangokkal, szelek zúgásával
Jennifer Walshe

Majdnem tökéletesen megvalósulhat tehát a közösségi idea a Duna vizén, csupán Málta és Ciprus fog hiányozni a palettáról - nyilatkozta Kozol Sándor, az A38 sajtósa. Ezekben az államokban ugyanis nem találtak a kultúrhajó stílusához passzoló előadókat. A sorozatot a Hungarofest és a NEFMI is támogatja, mégsem ingyenes minden koncert. „Van értelme a belépőjegyes programoknak. Fontos szűrő ez nekünk, és az A38 közönsége is igényli a nívós atmoszférát” - véli Kozlov. Csak azok az előadók tekinthetők meg ingyenesen, akik ismeretlenségük révén nem olyan keresettek idehaza. Február végén például a luxemburgi indie-popos Eternal Tango és a magyar FISH! egyvelegére lehet jegyváltás nélkül bejutni, a reggea stílust képviselő spanyol Che Sudaka és a hazai Anselmo Crew együttzenélésére azonban 3000 és 3500 forintos belépőt kell vásárolni, de hónap elején a finn I Was a Teenage Satan Worshipper punkkoncertje már egy ezresért is látható, hallható lesz.

A Szépművészeti Múzeum tavasztól őszig készül különlegességgel az Európai Unió tiszteletére, méghozzá az épület falain kívül. Az Art on lake, azaz a Művészet a tavon Budapest című kiállításra 2009 januárjától készülnek. Egy szakmai kuratórium 25 tagállam alkotóját kérték fel arra, hogy installációkkal töltse be a városligeti tereket. A múzeum milliós nézettségre számít, a tó teraszán előadások és koncertek szórakoztatják majd a közönséget. A programra eddig 15 millió forintot kapott a Szépművészeti a Hungarofesttől, de még további forrásokat is bevonnak a látványos szabadtéri tárlat megvalósításához - mondta el Lévay Zoltán a múzeum sajtófőnöke.   

A Trafó a belga-magyar-spanyol egymást követő soros elnökségeinek együttműködését vette alaptémájául, a három nemzet előtt hódolva épp ma kezdődik a frappánsan Prési-danses címmel illetett táncos program. Január 31-ig három előadással mutakoznak be a trió táncos és koreogfráfus tehetségei.  

A Műcsarnok egy híres belga kiállításával színesíti az EU-elnökségünk kulturális portfólióját. Michael Borremans retrospektív kiállítása május közepétől tekinthető meg a Hősök tere jobb oldalán.