Egy olasz kutató szerint Bobbio települése szolgált Leonardo Da Vinci leghíresebb festményének hátteréül. A kódfejtés újabb misztériumán vitatkoznak Mona Lisa megszállottjai.
Egy észak-itáliai városka már ünnepelteti újdonsült hírnevét. Carla Glori olasz művészettörténész szerint ugyanis Babbio látható Mona Lisa portréjának hátterében - tudósít a Guardian. A Leonardo Da Vinci titokzatos múzsájának válla fölött látható tájról eddig azt gondolták, csupán a festő fantáziájának szüleménye, de Glori szerint a képen nemrég felfedezett kódok arra engednek következtetni, hogy valóságos a helyszín. "A kacskaringós út és a boltíves híd is megtalálható ott, amiket Da Vinci láthatott a város kastélyából" - véli Carla Glori.
Az olasz művészettörténészt akkor érte a felismerés, amikor Mona Lisa személyéről végzett kutatásai közben Ludovico Sforza milánói herceg udvartartását kutatta. Glori szerint ugyanis a herceg lánya, Bianca Giovanna Sforza a modell, és nem Lisa del Giocondo, egy firenzei kereskedő lánya, ahogy eddig tudtuk. Mivel Ludovico uralma alatt volt Bobbio, és Da Vinci szívesen látogatta a város könyvtárát, könnyen lehet - legalábbis a kutató szerint -, hogy a reneszánsz polihisztor csak kinézett az ablakon, és a látottakat pingálta Mona Lisa háta mögé.
Vinceti ugyancsak vizsgálja Ludovico Sforza köreit, ő és csapata is arra a következtetésre jutott, hogy valaki a herceg udvartartásából lehetett Mona Lisa. Szerinte azonban kizárt, hogy a herceg lánya látható a képen, aki 15 éves volt a festmény keletkezése idején. A portré ugyanis egy legalább 22 éves nőt ábrázol - szól az ellenvetés. Glori erre úgy válaszolt, hogy Da Vinci minden bizonnyal idővel öregítette a modell arcát, főleg, mivel a személyazonosságát apja bukása után el kellett titkolni. Pedig Vincetiék nemrég bejelentett kódelmélete alapján Mona Lisa jobb szeméből LV (azaz a festő), a balból pedig BS, vagy CE olvasható ki. Az első kombináció szerint akár lehetne Bianca Sforza, a modell.
Ez lenne tehát a rejtély, amely ott bujkál a reneszánsz nőideál tekintetében és mosolyában? Martin Kemp, az Oxfordi Egyetem híres Leonardo Da Vinci-szakértője nem hisz az olasz kódfejtőknek. "Majdnem biztos, hogy a portré Lisa del Giocondóról készült, hiába nem elég romantikus és misztikus az ötlet." A helyszín valóságosságát illetően ugyancsak kétségei vannak: "Leonardo egy tipikus tájat ábrázolt meglévő ismeretei alapján" - kommentálta a legújabb szenzációt a brit művészettörténész.