Egy kutatás szerint egy élmény boldogabbá tesz, mint holmi csecsebecse. Körülnéztünk, hogy két nappal a karácsony előtt milyen különleges kultúrélményt lehet a fa alá varázsolni.
Az ajándék, ha élmény, főleg ha közösségi, akkor állítólag sokkal nagyobb boldogságot okoz, mint a múló varázzsal csillogó kütyük, státusszimbólumok, vagy ékszerek. A teljesség igénye nélkül szemezgettünk a kulturális kínálatból, és találtunk néhány gyöngyszemet, melyet még az utolsó pillanatban is be lehet szerezni.
Klimt-Botero-Hervé kombi
Fantasztikus egybeesés, hogy egyszerre lehet Klimttel, Boteróval és Hervével ismerkedni a Hősök tere baloldalán. A bécsi szecesszió gurujának skiccein és embernagyságú meztelen igazságán, a kolumbiai festő hústömeg ábrázolásának monumentális csodáin és Elkán László alias Lucien Hervé fényalkotásain mélázhatunk még pár hétig, ugyanis januárban mindhárom művész búcsúzik a Szépművészeti falaitól.
Kő kövön nem marad
Az alternatív társulatok létjogosultságát kérdőjelezte meg a kormány, amikor úgy döntött augusztusban, hogy az idei támogatásukat zárolja (amikor már nyolc hónapja a mínuszos büdzséből kellett gazdálkodniuk), majd a törvényalkotók kegyéből mégis csurrant-cseppent valami, de korántsem a teljes összeg. Ebből kiderült, hogy még manapság is létezik a T-T-T kategória, csak a módszertana más: fiskális. Azok, akik nem tudják, vagy nem akarják a kőszínházak törvényadta keretei közé szorítani alkotókedvüket, most egyéb források után kénytelenek nézni, vagy lehúzzák a függönyt. Mielőtt ez megtörténne érdemes vetni egy pillantást arra, hogy mit tudnak a függetlenek, olyan táncművészek, mint Frenák Pál vagy Gergye Krisztián. A Merlin Színházban az expatrióta tehetségeket lehet elkapni, a Stones in his pockets (Kövek a zsebben) című darabot angolul, ám magyar felirattal játsza a Madhouse Company. A Sirályban ad elő a HOPPart társulat, A fajok eredetében Mucsi Zoltán és Thúróczy Szabolcs ötvözi a tudományos ismeretterjesztést a költészettel és irodalmi nyelvezet segítségével alkot molekulából homo sapienst.
Kultúra, dobozba zárva
Ha a kulturális élményt a négy fal között szeretnénk élvezni, lelkünk rajta. Több okunk is lehet rá, például, hogy nincs kedvünk kimozdulni, vagy hogy a művésznek nincs a közelben előadása. Így jöhet a hegy Mohammedhez, azaz a kultúra a szobába. A Degustation Pianistic például csak ritkán látogat Magyarországra, de mivel a nyolctagú zenekar egyik tagja (bár albán származású) Budapesten él, idehaza is kapható az együttes DVD-je. A különlegességük, hogy két zongorán játszanak, tehát 16 kéz “klimpíroz” 176 billenytűn. Az előadók a grazi egyetemen verbuválódtak, és hat nemzetet képviselnek. A Magyarországon élő albán zongoristán kívül egy magyar, két német, két osztrák, egy szlovén, egy görög zenész alkotja a zenekart: tanárok és diákok játszanak jazz, tango és klasszikus darabokat.
A Kispál és a Borz idén augusztusban búcsúzott a Sziget Fesztiválon, de novemberben újráztak még egyet a Napozz Holddal című koncertfilmmel. Úgy ígérte a zenekar, hogy a DVD-t az egyszeri vetítés után a lemezboltokban meg lehet kapni, de az interneten le is tölthető az nosztalgia-anyag. A kultúrarchívban helyet kaphat, az értéke pedig akkor lesz igazán felbecsülhetetlen, ha valóban nem lesz több Lovasi-Kispál produkció élőben.
Ám ha valaki filmklasszikusokra vágyik, érdemes beugrani az Odeonba, ahol december 24-ig DVD vásárt tartanak 15-25%-os kedvezménnyel. Több mint ezer filmből lehet válogatni, a mozi weboldaláról letölthető katalógus szerint olyan remekekhez is hozzá lehet jutni, mint a Brian élete, a Csengetett Mylord sorozat, de Fellini, Ingmar Bergman filmjei és legendás színészek legjobb mozijai is kaphatóak.