Budapesti kép is látható a firenzei Bronzino-tárlaton
A világon először nyílt kiállítás a Medici-család portréfestőjeként ismert Agnolo Bronzino műveiből a firenzei Strozzi-palotában. Az alkalomra restaurálták a budapesti Szépművészeti Múzeumból érkezett Bronzino-képet is.
A Bronzino - Festő és költő a Medicik udvarában című kiállítás a toszkán hercegség XVI. századi ragyogását és szépségét hirdeti. A tárlat érdekessége, hogy még Olaszországban sem szenteltek soha önálló kiállítást az 1503-1572 között élt festőnek. Most Bronzino teljes művészi pályafutásának közel nyolcvan százaléka mutatkozik be, a kiállított több mint hatvan festmény január 23-ig látható.
Közöttük három eddig ismeretlen vagy másnak tulajdonított festmény is látható. A humanista Bartolomeo Panciatichi, I. Cosimo de Medici nagyherceg franciaországi nagykövete számára festett Keresztre feszített Krisztust már a kortárs Giorgio Vasari is dokumentálta, de a művészettörténészek elveszettnek hitték. Most a nizzai Musée des Beaux Arts múzeumból érkezett meg Firenzébe. A nagyközönség először láthatja annak a szárnyasoltárnak a jobb oldali tábláját is, melyre Bronzino Szent Kozmát festette és eredetileg a Palazzo Vecchio palotában, toledói Eleonora, I. Cosimo feleségének kápolnájában állt. Eddig ismeretlen volt a Bronzino által élete utolsó éveiben festett Keresztet vivő Krisztus is.
A kiállításra olasz és külföldi múzeumok festményeit gyűjtötték össze és néhányukat restaurálták is, például a budapesti Szépművészeti Múzeum tulajdonát, a Vénusz, Ámor és a Féltékenység című Bronzino-képet. Az ezerötszázas festményekkel egy időben a Strozzi-palotában megnyitották a Hatalom portréi - A hatalom arcai és mechanizmusai című kiállítást is, mely a mai nemzetközi politikai, gazdasági és társadalomi élet hatalmasait mutatja be kortárs művészek szemével.