Múltidéző képek a 70-es évekből
Télbúcsúztató, tavaszköszöntő népszokások a Rábaközben. Busójárás Mohácson. Szlovák zöldjárás Pest megyében. Húsvéti locsolás a Galga-mentén. Pingáló és hímző asszonyok Kalocsán. Menyasszonytánc Heves megyében: Szalay Zoltán fotóriporter hetvenes években készült képeiből nyílik kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában.
Egy-egy tájegység, népcsoport hagyományai, tárgyi kultúrája, szokásai elevenednek meg a kiállításon, amely Szalay Zoltán Táncsics-díjas és Pulitzer-emlékdíjas fotóriporter képeiből nyílik a Magyar Nemzeti Galériában szerdán.
Az 1970-es évek második felében a Magyar Televízió Röpülj Páva címmel országos népművészeti vetélkedőt hirdetett meg, melynek közvetítése másfél éven át tartott. A vetélkedőn sok száz együttes mutatta be az adott tájegység, népcsoport hagyományait, zenei és tárgyi kultúráját, népszokásait, táncait, dalait. Akkoriban egy ország döbbent rá, hogy létezik Ormánság, Zselic, Belső Somogy, Göcsej, Bereg, Szatmár, Szabolcs, és léteznek, velünk együtt élnek különféle etnikumok, mint a svábok, a tótok, a bukovinai székelyek, csángók, románok, szerbek.
Szalay Zoltán a stáb tagjaként járta az országot és készítette el azt a több ezer színes felvételből álló népművészeti gyűjteményt, amely ma már kortörténeti dokumentum. Ebből készült a fotókiállítás, amelyet először 2007-ben a Szentendrei Szabadtári Néprajzi Múzeumban láthatott a közönség.