Híres magyarokról képekben
A mi Magyarországunk! Híres képek - neves alkotók címmel 38 fotográfus 50 képét láthatják az érdeklődők csütörtöktől Budapesten, a Magyar Újságírók Országos Szövetségének (MÚOSZ) székházában.
Több korszak, hangulat és több generáció fotóiból - benne Budapest építészetéről, híres írókról, művészekről, tudósokról, a magyar táj sokszínűségéről, népszokásokról - válogatták össze a tárlat anyagát - mondta Kasza Gábor, a kiállítást szervező képügynökség művészeti vezetője, a tárlat kurátora. A kiállítás több szekcióra bomlik, külön részt szentelnek Budapestnek, a természetnek, az állatoknak, a vidéknek, a népművészetnek, a népi ételeknek és lesznek archív felvételek is.
Olyan régi, már elhunyt nagy mesterek is szerepelnek, mint Escher Károly, akitől két fotót is bemutatnak, vagy Kálmán Kata, az első magyar szociofotós, akinek Weisz Ernő téglagyári munkás című képét láthatja majd a közönség. Inkey Tibor megörökítette a XX. századi magyar színházi és filmvilág összes hírességét Karády Katalintól Gózon Gyulán át Gobbi Hildáig, akinek egyik korai portréja ki is lesz téve. De láthatják az érdeklődők Gink Károly szigligeti fasorát is, amely már csak az ő felvételén maradt meg. Keleti Éva színészportréi közül Hofi Gézával találkozhat a néző, amint képzeletbeli bőgőn játszik. Ács Irén mikrotörténetet mesél el a budapesti gangos bérházban a szomszédok diskurzusával. Korniss Péter népviseletes asszonyai, Szalay Zoltán táncházas képei mellett Tóth József Füles Fabulon című reklámképe, Lugosi Lugó László fotója a 80-as évek Budapestjének változó arcát mutatja, Szabóky Zsolt pedig a Parlamentet zajló jéggel a Dunán.
Szilágyi Lenke kettős portrét állít ki, míg Eifert János természetfotója jégbefagyott levelet mutat. Az ifjú nemzedék egyik képviselője, Gordon Eszter Popper Péter pszichológusról és Fehér László festőművészről készített arcképpel szerepel, míg Nagy Gergely természetfotóján békák néznek ki a képből - sorolta a kurátor.
A tárlat szeptember 17-ig etkinthető meg a MÚOSZ-székházban.