Futurista gyöngyszemekből nyílik kiállítás
Az olasz futurista, Fortunato Depero festményeiből, reklámterveiből, színes kárpitjaiból nyílik kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában.
Az elmúlt húsz évben egyre nagyobb érdeklődés övezte a futurista Fortunato Depero munkásságát, amelyről a magyar közönség is átfogó képet kaphat. Az olasz festő, reklámgrafikus papírmunkáival, színes kárpitjaival és reklámterveivel (többek között a Campari, a Vogue és a Vanity Fair reklámterveivel) és festményeiből nyílik kiállítás a Magyar Nemzeti Galériában. A budapesti tárlat anyaga a művész hagyatékát őrző Museo di Arte Moderna e Contemporanea di Trento e Rovereto gyűjteményéből érkezik.
Az olasz anyag mellett egy közel hatvan alkotásból álló magyar válogatás is látható lesz, A futurizmus hatása a magyar avantgárd művészetben címmel. Elsősorban olyan magyar művészek munkáit láthatják az érdeklődők, akik az 1910-es évektől a futurizmus tanulságait és jellemzőit érvényesítették művészetükben: Bortnyik Sándor, Tihanyi Lajos, Uitz Béla, Schadl János, valamint Kádár Béla és Scheiber Hugó műveit is kiállítják.
A futurizmus, a 20. századi avantgárd művészet egyik legradikálisabb művészeti irányzata, 1909-ben „született”. 2009-ben több nemzetközi kiállításon is megemlékeztek a Filippo Tommaso Marinetti által alapított mozgalom százéves évfordulójáról, s ebbe a centenáriumi kiállítássorozatba illeszkedett a felújított roveretói Casa d’Arte Futurista Depero műterem-múzeum újbóli megnyitása is.
A Magyar Nemzeti Galéria tárlata június 4-től augusztus 22-ig tekinthető meg.