2010. március. 08. 16:08 MTI Utolsó frissítés: 2010. március. 08. 16:29 Kult

A legnagyobb francia divattervezők öltöztetik a Fekete Szüzet

A legnagyobb francia divatházak világhírű tervezői jóvoltából megújult a toulouse-i Fekete Szűznek, a Notre-Dame-la-Daurade-bazilika csodatévő szobrának ruhatára.

A több mint egy méter magas szobor nyolc új ruháját, amelynek színei Szűz Máriára (kék és fehér) vagy a liturgikus év különböző mozzanataira utalnak, vasárnap áldotta meg a dél-franciaországi város érseke. Ezek a „sikkes” öltözékek váltják fel azt a gazdag ruhakészletet, amelynek darabjait hívők ajánlották fel fogadalmi ajándékként a XVIII. és XIX. században a Szűzanyának mint az anyaság, elsősorban a várandós nők védelmezőjének.

Jean-Charles de Castelbajac divattervező "katonai vászoninget" tervezett a békefenntartók terepszínű egyenruhájának színeivel, azzal magyarázva alkotását, hogy Szűz Mária a békefenntartók oltalmazója. Christian Lacroix modelljének rajzát ajánlotta fel, Franck Sorbier egy aranycsillogású ünnepi ruhát adott át, Jean-Michel Broc pedig egy "májusi" és egy "böjti" ruhát készített. Ez utóbbit viszkózból, a "fa átalakulásából" származó anyagból alkotta, a fa pedig "Földünk, mindnyájunk anyjának terméke" - indokolta meg választását.

A kollekciót többek között egy toulouse-i tervező, Francoise Navarre és az egyik gimnázium tanulói tették teljessé. Toulouse érseke, Robert Le Gall, a ruhák megáldása előtt kiemelte, hogy a tervezők többsége által választott színek, a kék és a fehér "erős kötelékben egyesítik a lourdes-i Bernadette Soubirous-nak megjelent - magát a Szeplőtelen Fogantatásnak nevező - Szűzanyát és a daurade-i Miasszonyunkat".

 

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.