2010. február. 25. 12:20 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2010. február. 25. 12:39 Kult

Eddig ismeretlen Van Gogh-képre bukkantak - fotó

Vincent van Gogh Le Blute-Fin Mill című festményét először állították ki, miután szakértők hitelesítették, hogy valóban a holland művész festette.

MTI/AP

Vincent van Gogh Le Blute-Fin Mill című festményét először állították ki 2010. február 24-én. Az 1886-ban Párizsban festett képet 1974-ben vásárolta meg egy dilettánsnak tartott holland műgyűjtő, Dirk Hannama, aki haláláig nem tudta bebizonyítani a mű eredetiségét. Ezt most egy szakértő csapat megtette: közölték, hogy a kép valóban Van Gogh műve.  A Le Blute-Fin Mill a zwollei Museum de Fundatie-ben tekinthető meg.

Vincent van Gogh 1853. március 30-án született Hollandiában, Groot-Zundertben, egy református lelkipásztor első gyermekeként. Öt testvére közül csak öccsével, Theodorussal volt bensőséges a kapcsolata - levélváltásuk java, 650 darab beszámoló meg is maradt. Apjuk halála után Theót leszámítva az egész család megszakította vele a kapcsolatot. Ebben szerepet játszott zűrös magánélete: zaklatott életmódja miatt hallucinációk kínozták, epilepsziás rohamai volta és idegrohamok törtek rá: 1888. decemberében elmegyógyintézetbe is került. Nem sokkal később - egy újabb rohamot követően - szíven lőtte magát, két nappal később,1890. július 29-én meghalt.

Van Gogh 1880-tól csak a festészettel foglalkozott: főképp a bányászok, parasztok mindennapjait örökítette meg. 1886-ban-ban Párizsban Cormon festőműhelyében tanult, majd rövid kirándulást tett az impresszionizmus birodalmába. 1888-ban festette híres, A napraforgók című képét, nem sokkal később az Éjjeli kávézót és a Csillagos ég című képet. Halála előtti időszakából származik az Önarckép levágott füllel, ami híven tolmácsolja az utolsó hónapokban már állandósult gyötrődését.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.