2010. február. 05. 17:20 hvg.hu Utolsó frissítés: 2010. február. 05. 17:23 Kult

Három dimenziós képek - Glenn Brown kiállítása

Glenn Brown a kortárs képzőművészet egyik legjelentősebb alkotója, életműve a bizonyíték arra, hogy rengeteg izgalmas dolog történik még a festészetben - mondta a művészről a tárlat pénteki sajtótájékoztatóján a Lumú igazgatója, Bencsik Barnabás.

A brit alkotó életművéből nagy gyűjtemények és számos magángyűjtő segítségével sikerült egy valóban átfogó retrospektív kiállítást elhozni Budapestre. A kiállítás a két külföldi intézmény és a Lumú együttműködésében jött létre; az anyag az angliai és olaszországi bemutatás után érkezett Magyarországra.
  

Shallow Deaths
© www.guardian.co.uk
Laurence Sillars, a kiállítás kurátora szerint Glenn Brown Rembrandttól Fragonard-on át Dalíig a művészettörténet nagy mesterei, nemzetközileg kevésbé ismert XIX. századi festők (John Martin vagy Székely Bertalan) és sci-fi könyvek illusztrátorai (Chris Foss, Tony Roberts) képeit egyaránt feldolgozza, munkája során azonban újraértelmezi a felhasznált műveket. Brown alkotásain a festmények felületi struktúrája megváltozik, a három dimenziós festékréteg szinte leugrik a vászonról, ez azonban csak illúzió: valójában tükörsima felületeken adja vissza a térhatás illúzióját.

Glenn Brown sosem az eredeti művek, hanem kizárólag reprodukciók, képeslapok, albumokból vagy internetről gyűjtött képek alapján dolgozik. Korábban a fotorealista festők inspirálták elsősorban, idővel azonban eltávolodott az eredeti művek ilyen módon történő újraalkotásától.

Glenn Brown a kilencvenes évek elején a művészeti életbe berobbant Young British Artists (yBa) fiatal brit művészgeneráció tagja, munkái a nemzetközi műkereskedelem legkeresettebb alkotásai közé tartoznak. A világ legnagyobb kortárs kollekcióiból és neves műgyűjtőktől, illetve hollywoodi sztároktól kölcsönzött képekből összeállított kiállítás április 11-ig tekinthető meg a Ludwig Múzeumban.
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.