Vélemény egy kiállításról - kiigazítás
Játékok felnőtteknek: nézni szabad, megérinteni nem! című kritikánkra reagált Török Róbert, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum történész-muzeológusa.
A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum a Játékok felnőtteknek: nézni szabad, megérinteni nem! című cikkel kapcsolatban a következőket kívánta megjegyezni. Részlet a szerkesztőségünkbe érkezett levélből:
Múzeumunk évente több időszaki kiállítással mutatkozik be új és újabb témákat bevezetve és körüljárva. Egy-egy kiállítás célja nem feltétlenül az, hogy egy aktuális témát teljes mértékben körüljáron. Egy történeti kiállítás célja az, hogy az adott témát és korszakot viszonylag korhűen, tárgyakkal, enteriörökkel illusztrálja és átfogóan bemutassa, a teljesség igénye nélkül, elsősorban a nagyközönség számára. A történész és a muzeológus nem mindig tud a valóságnak megfelelő kiállítást reprodukálni.
- Hogy miért nem sikerül még látványosabb és interaktívabb kiállítást készíteni?!
Ennek egyrészt anyagi és technológiai okai vannak, sokszor a kreativitás hiánya is megmutatkozik. Amíg a múzeumok nem rendelkeznek megfelelő technológiával és nem lesznek anyagilag úgy ellátva, hogy mindent meg tudjanak valósítani, amit elképzelnek, addig csak olyan kiállítások lesznek, amelyek kevésbé valósítják meg a látogatóbarát és interaktív múzeum fogalmát. Nagyobb múzeumok megtehetik, hogy egy kreatív team álljon egy-egy kiállítás mellett, amely kitalálja és megvalósítja ezt az igényt. A mi szűkös anyagi keretünk és az emberi erőforrásaink hiánya ezt nem teszi lehetővé. Egy kiállításról - vélemény Játékok felnőtteknek: nézni szabad, megérinteni nem! című anyagunkat itt olvashatja.
- Ha Utasellátó kiállítást szervezünk, akkor miért nem vetítenek filmeket e tárgykörben?
Az Utasellátó témaköre tulajdonképpen egy feltáratlan terület volt. Az anyagok nagy részét a volt Utasellátós dolgozók adták kölcsön illetve ajándékozták a múzeumnak. Az Utasellátó története idáig feltáratlan volt, ezt a hiányt szerette volna pótolni a kiállítás illetve az abból született könyv is.
A babatündérhez” - A budapesti játékkereskedelem története című időszaki kiállításon több mint tíz múzeum és több mint tíz magángyűjtő anyaga látható. Többek között a győri Lemezárugyár játékai. Több enteriőrben és az 1950-60-as évek játékboltjában is megfigyelhetőek ezek a játékok, amelyek egész polcsort töltenek be. Egy muzeális intézmény nem feltétlenül piaci alapokon működő intézmény, mi nem vagyunk és nem is lehetünk játékbolt. A kiállítás szűk tere nem adott arra lehetőséget, hogy még több interaktív felületet felszabadítsunk. Remélem, nem lesz hiányérzete a leendő látogatóknak a jövőben. Sajnálom, hogy önöknek az volt. (...)
Török Róbert
történész-muzeológus
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum