2009. május. 25. 17:25 MTI Utolsó frissítés: 2009. május. 25. 17:23 Kult

Dupla osztrák siker a Cannes-i filmfesztiválon

Kettős győzelemnek örülhetett Ausztria, miután osztrák művész nyerte el a 62. Cannes-i Filmfesztivál fődíját és a legjobb színésznek járó díjat is. A cannes-i elismerés eddigi pályájuk csúcspontját jelenti Michael Haneke rendező és Christoph Waltz számára is - írta hétfőn, a díjkiosztó másnapján az osztrák sajtó.

A politikai és vallási terrorizmus gyökereit vizsgáló, Das weisse Band (A fehér szalag) című fekete-fehér dráma az első világháború kitörése előtt egy észak-németországi kis faluban játszódik, témája a puritán világ gyermeknevelési módszereiből születő erőszak.
   
Az osztrák-német koprodukcióban készült film érdemelte ki az Arany Pálma mellett a Nemzetközi Filmkritikusok Szövetségének (FIPRESCI) díját is, amelyről a filmes seregszemlére akkreditált kritikusok a nemzetközi zsűritől függetlenül döntöttek.
   
Haneke győzelme tökéletes - fogalmazott a Der Standard című napilap -, a Zongoratanárnőért a zsűri nagydíját, a Rejtély című filmjéért a legjobb rendezőnek járó díjat, most pedig A fehér szalaggal az Arany Pálmát is elnyerte Cannes-ban. A film precíz történelmi tanulmány, amelyben a rendező szülők és gyerekek viszonyán keresztül tárja fel egy társadalom eldurvulását. A kristálytiszta fekete-fehér képek látens erőszakot közvetítenek - írta a filmről a Der Standard.
   
Akárcsak a rendező sok más művében, ezúttal is egy halálos titok áll a film középpontjában, anélkül, hogy egyértelmű megfejtést kínálna hozzá. A film légkörét a bizonytalanság határozza meg - írta a Die Presse a vetítés után. A lap dicsérte Christian Berger kiváló, részletgazdag fekete-fehér képeit és a precíz kivitelezést. Némi bírálatot is megfogalmazott azonban a szöveggel kapcsolatban, s némi merevséget rótt fel a filmnek.
   
A fehér szalag ellentétpárja és talán a mezőny leginkább alábecsült filmjeinek egyike Quentin Tarantino Becstelen brigantyk (Inglourious Basterds) című háborús filmje, amely Christoph Waltznak hozott dicsőséget egy náci tiszt megformálásáért - írta a Der Standard.
   
A nemzetközi sajtó már a bemutató után elhalmozta dicséretekkel a parádés alakítást nyújtó Waltzot. Maga Tarantino úgy fogalmazott: Waltz nélkül nem csinálta volna meg a filmet. "Nyelvi zseni. Nem voltam biztos benne, hogy találok valaki olyat mint, ő" - mondta arra utalva, hogy a Waltz megformálta szereplő négy nyelven beszél.
   
Az 52 éves osztrák színész sem fukarkodott a dicsérettel. "Tarantinóval forgatni álom" - mondta a díjátadón. A filmmel kapcsolatban azt mondta: "szinte természeti jelenség" a számára, "és Quentin Tarantino mögötte a természet".

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.