Vénasszonyok hosszú nyara
Dalmágia: Zap Mama Budapesten. Alternatív Színházi Szemle Debrecenben. Indul a kiállítási szezon: olimpiatörténeti események és fogyatékkal élők mindennapjai fotókon. Őrült zene, de van benne rendszer: Tiger Lillies a Trafóban. Delta: fesztiválsikerek után a hazai mozikban, egyszerre 17 helyen. Kulturális ajánlatok egy hétre a hvg.hu-tól!
Dalmágia
Zap Mama
© Millenáris |
Miután festészetet és művészettörténetet tanult, Daulne még húsz éves sincs, amikor visszazarándokol szülőföldjére, hogy ismét kapcsolatba kerüljön a pigmeusok kultúrájával, miközben rádöbben, hogy korai gyermekkorának afrikai zenéje még mindig igencsak élénken él benne.
Ez a rádöbbenés gyökeresen megváltoztatta az életét. „Ekkor váltam zenésszé” – mondta. „Amikor visszautaztam Kongóba, eszem ágában se volt zenész lenni. De amikor ott álltam egy erdő közepén és hallottam azt a zenét, amely a legkorábbi emlékezetemnek a szerves része, ez úgy hatott rám, mint egy fény, mint egy megvilágosodás.”
1990-ben Daulne négy másik énekessel megalapította a Zap Mama legelső inkarnációját, a női a cappella kvintettet, vagy ahogyan a The New York Times fogalmazott, „az utópisztikus multikulturális álmot.”
Az évek során Zap Mama a cappella kvintettből olyan együttessé alakult át, amely egy rendkívül tehetséges és gazdag élményvilággal rendelkező nő köré épült. Marie Daulne új fejezetet nyitott legújabb, Supermoon című lemezének megjelentetésével.
„A Supermoon-nal feltárom, hogy milyen életet is választottam a pályafutásom kezdetén” – mondja Daulne. „Ez egy nagyon meghitt lemez, amely által közvetlen közelről ismerhetsz meg. Remélem, az emberek megértik ezt a közvetlenséget. Azt fedem fel, hogy ki is vagyok igazából.”
Szeptember 12.; Bp. Millenáris
Cél, fotó
Olimpiai fotográfiák
Hemző Károly: Zsivótzky Gyula; 1966 © MFH |
Az Olimpia a világ legnagyobb sportbiznisze és valószínűleg (főleg, ha szuperhatalmi státuszra pályázó orszégom rendezik) a legnagyobb politikai PR eseménye. De ettől még a teléjesítmény igenis teljesítmény. Magyar sportolók fotói a Mai Manó Házban: neves sportfotósok olimpikonokról és olimpiákon készült képeiből válogat a kiállítás. Ezen a héten még látható!
A legrégebbi kép 1959-ből, a hétszeres olimpiai bajnok Gerevich Aladárról készült, míg a legújabbak az előző napi olimpiai események legjobb fotóiból állnak. Farkas József, Hemző Károly, Szalmás Péter, Szigetváry Zsolt és Buzák Noémi felvételei láthatók a falon, míg a képernyőn az MTI egykori és mai legjobb sportfotográfusainak képeiből láthatnak válogatást (Németh Ferenc, Illyés Tibor, Földi Imre, Petrovits László, Szlukovényi Tamás, Honéczy Barnabás). A tárlatot a Magyar Fotográfusok Háza - Mai Manó Ház Nagymező utca 20. szám alatti új galériájában, a Feltételes Megálló Galériában láthatják.
Szeptemper 14-ig; Bp. Magyar Fotográfusok Háza
Mentális akadálymentesítés
Paralel – A fogyatékossággal élők világa
© Pintér Márta |
Ez a különleges vándorkiállítás művészfotók, információ gazdag tablóképek és látványos plakáttervek segítségével igyekszik mindenkivel megismertetni a fogyatékossággal élők világát és erősíteni egymás elfogadását. Kiállításunk célja, hogy a pekingi Paralimpia időszakában izgalmas ismeretbővítő eszközök segítségével megfogható élménnyé tegyük a többségi társadalom számára a fogyatékossággal élők történelmét, kultúrtörténetét és hétköznapjait.
A Paralel kiállítás nem pusztán megrázó üzeneteket tartalmazó köztéri látványosság, hanem különleges lehetőség arra, hogy a fogyatékossággal élők csoportjai bizonyítsák, rendkívül erősek mind testileg, mind szellemileg: előttük nincs akadály.
A Paralel kiállítás célja a mentális akadálymentesítés: áthidalni a fogyatékossággal élők és az ép társadalom között húzódó szakadékot és meghaladni a számtalan előítéletet.
A nyitóeseményen a Beethoventől Rooseveltig című illusztratív tablósor megmutatja, hogy világszerte híres emberek – művészek, tudósok, politikusok – fogyatékosságuk ellenére, hogyan járultak hozzá civilizációnk értékeihez.
A Párhuzamosok találkoznak című tematika Kincses Károly fotótörténész és kurátor által összeállított képsora az utóbbi 25 -30 év fogyatékossággal kapcsolatos művész – és riportfotóiból válogatott.
A Görbe tükör című kiállítási sziget pedig az esélyegyenlőség és sokszínűség témaköréből merítve 25 vizuálisan és üzeneteiben izgalmas európai plakáttervet mutat be.
Szeptember 14-27, Bp. Vajdahunyad Vára mellett, majd szept. 28- okt. 12, Belváros, Szabadság tér
Párhuzamos teátrum
Alternatív Színházi Szemle, Debrecen
Tünet Együttes: Alibi © Koncz Zsuzsa |
A fórum központi eseményét a versenyprogram képezi. A 2008-as válogatója és a XIV. Alternatív Színházi Szemle Kiemelt meghívottja: Árvai György. A Szemle zsűrije: Karsai György, Káel Csaba, Lévai Balázs, Varga Mátyás.
„Számunkra különös jelentősége van annak, hogy eljuttathatjuk Debrecen közönségéhez a független, kortárs színházi gondolkodás gyümölcseit, mivel a független társulatoknak alig-alig van lehetőségük megmutatni munkájukat Budapesten kívül” - fűzi a szemle elé Hudi László, rendező, színházcsináló, a Független Színházak Szövetsége elnöke.
A részletes program itt!
Szeptember 12-16.; Debrecen
Start több hely-e-n
Delta
Lajkó Félix és Tóth Orsolya © BudapestFilm |
A technikától elsősorban az art-hálózat fellendülését várják, mint ahogy ez megtörtént a legtöbb, a rendszert bevezető nyugat-európai országban is. Az „e-mozi” nagy előnye, hogy a egy távoli kis mozinak sem kell ezentúl hetekig vagy hónapokig várni amíg hozzájut a 35 mm-es kópiához, amelynek gyártása köztudottan nagyon drága. A minőség közben marad: a Magyarországon alkalmazott digitális mozirendszer 1-1,3 K, azaz 1280x780 pixel felbontásban sugároz majd.
A Delta számos nemzetközi fesztiválon szerepelt sikerrel, nem beszélve a hazai Filmszemléről. Az idei Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon elnyerte a nemzetközi zsűri FIPRESCI-díját, a Magyar Filmszemle fődíját, jelenleg pedig Torontóban szerepel.
Egy hallgatag fiatalember visszatér a Duna-delta világtól elzárt, vad vidékére. Ez a hely a vízi utak, apró szigetek és a nádas labirintusa, melynek lakói teljesen elszigetelődtek a külvilágtól. Az ifjú, aki gyernekkora óta nem járt itt, megismerkedik addig soha nem látott húgával. A lány törékeny, félénk és eltökélt. Úgy dönt, testvéréhez költözik annak vízparti kunyhójába. Együtt kezdenek el építeni egy lábakon álló házat távol mindentől és mindenkitől, a tó közepére. Egy napon meghívják a falubelieket egy közös lakomára, ám nyilvánvalóvá válik, hogy a földhözragadt helyiek nem fogadják el „természetellenes” kapcsolatukat.
Szürreáltrió
Tiger Lillies (UK)
© Andrew Atkinson |
Az együttes múlt nyári Szigetes fellépése után itt az újabb esély elcsípni a szürrális világba kalauzoló triót. Az együttes dalai az angliai élet mélyére hatolnak: prostituáltak, kábítószerfüggők, tolvajok, lecsúszott alakok történeteit hallhatjuk gyönyörű, angyali hangon megénekelve. Zenéjük az opera és a cigány dallamok meglepő ötvözete, ám ami igazán megkülönbözteti őket bármi mástól, az előadásaik lenyűgöző érzelmi töltete és nyers szenvedélye.
A „kasztrált bűnöző anarchista brechti blues triója“ - talán így lehet a legrövidebben jellemezni a Tiger Lillies világát. A zenekar legutóbb tavaly nyáron lépett fel a Szigeten a Színház és Tánc Sátorban, ahova csak a legelszántabbak jutottak be, véres küzdelem avagy hosszas várakozás után. A kultikus zenekar koncertjén ezúttal nagyobb eséllyel és kényelmesebb körülmények között adhatjuk át magunkat az erősen színpadias és szürreális előadásnak.
Szeptember 13., Bp.; Trafó