Kassa lesz 2013-ban Európa kulturális fővárosa
Az illetékes nemzetközi testület kedden döntött arról, hogy 2013-ban Kassa legyen Európa kulturális fővárosa. A döntőben a kelet-szlovákiai városnak Nyitrával, Turócszentmártonnal és Eperjessel kellett megmérkőznie. A projekt kapcsán Kassa 2,4 milliárd korona tőkeinjekcióval számol, az összeg 53 százaléka várhatóan az uniós strukturális alapokból érkezik.
© Wikipedia.org |
A győztes projekten összesen mintegy száz szakember dolgozott, akik közel ezer kulturális rendezvényt terveztek a városban az elkövetkezendő öt évben, ez többszöröse a mostani kínálatnak. A paletta színesítésében a Magyar Köztársaság Kulturális Intézete is aktív szerepet vállal. Az intézet vezetése már évekkel ezelőtt felismerte Kassa kultúrpolitikai jelentőségét, felvették a kapcsolatot a helyi kulturális élet irányítóival, rendszeresen támogatják magyar művészek vendégszereplését, ötleteket adnak a helyieknek, illetve számos rendezvényt szerveznek a városban. Az eddigi legváltozatosabb és legsikeresebb „kultúrdömping” 2007 októberében zajlott, amikor összesen tizenöt programot kínáltak a kassaiaknak, a kortárs tánctól a vizuális performanszon át a jazzkoncertekig.
Menetrend |
Az Európai Unióban megállapított "menetrend" értelmében 2013-ban Franciaország és Szlovákia adja Európa két kulturális fővárosát. A francia városról a jövő héten születik döntés. Az EU illetékes miniszterei hivatalosan majd csak jövőre döntenek a két 2013-as kulturális fővárosról, de a szakértői testület állásfoglalását nem szokták utólag megkérdőjelezni. (MTI) |
A soron következő közös rendezvény is bizonyítja, hogy a partnerek a jövőbe látnak. Az ősz folyamán egy időben bűvölik majd a lemezeket magyar underground DJ-k Kassán, illetve Pécsett, a két város között pedig on-line kapcsolat jön létre. A két rendezvény résztvevői kivetítőn át láthatják egymást, illetve az interneten keresztül üzenhetnek egymásnak. A kezdeményezés összekapcsolja a 2010-es év kulturális fővárosát a szlovákiai EKF-győztessel.
2013-ban Franciaország és Szlovákia adja Európa két kulturális fővárosát. A francia város nevét a jövő héten ismerhetjük meg.
"Elmondták a magukét, ittak egy pohárral és hazamentek" |
"Számomra az a legfontosabb, hogy a pozsonyi magyar intézet bekerüljön a szlovák kulturális hétköznapok bőre alá. Mindenhol, minden szinten. A civil szervezetektől a Nemzeti Galériáig. Nekem nem az a dolgom, hogy kivigyek sok pénzért egy nagy produkciót innen, hanem hogy rávegyem az ottani Operaházat, hogy hívjon meg valamit, vegyen részt közös projektekben, cseréljenek. (...) Én tehát vagy közvetítek, vagy promotálok. Ha olyan terméket viszek ki, amelynek még nincs piaca, akkor a bevétel és a költség közötti különbözetet kifizetem. Úgy lehet a friss, kortárs dolgokat kivinni, ha a mi intézetünk csökkenti az ottani meghívó intézmény kockázatát." A hvg.hu 2007-es interjúja Krasztev Péterrel itt olvasható! |
Juhász Katalin