Az AH kortárs galériákat segít külföldön megjelenni
Az acb Galéria és a LADA project művészei megosztva nyerték el az idén második alkalommal odaítélt Antenna Képzőművészeti Díjat. Az újonnan alapított közönségdíjat Göbölyös Luca kapta Úttörőnyakkendő című alkotásáért.
Németh Hajnal: Gitárszóló; 2006 LADA Project |
A díjat idén is megosztották, így ha kisebb összeggel is, de két pályázó külföldi megjelenését tudják segíteni. Az acb Galéria Braun András, Halász Péter, Szűcs Attila, Tarr Hajnalka és Várnai Gyula alkotásaival a 2009-es Arte Fiera di Bologna nemzetközi kortárs képzőművészeti vásáron fog indulni, a LADA project Lakner Antal, a Kis Varsó, Németh Hajnal, Sugár János és Komoróczky Tamás képviseletében a 2008-as berlini Art Forumon kíván részt venni.
Idén első alkalommal adták át az Antenna Hungária dolgozói által megszavazott, 300 ezer forinttal járó közönségdíjat, melyet a Knoll Galéria művésze, Göbölyös Luca nyert el.
A pályázati anyagokat szakértői kuratórium bírálta el, melynek tagja volt Petrányi Zsolt, a Műcsarnok igazgatója, Zimányi Zsófia, a Budapesti Tavaszi Fesztivál igazgatója, Spengler Katalin művészeti szakértő, Sasvári Edit, a Kiscelli Múzeum igazgatóhelyettese is.
Petrányi Zsolt az idei pályázatokról szólva kiemelte, hogy azok az első kiírásra benyújtottakhoz képest jóval összefogottabbak, célratörőbbek voltak, ami azt mutatja, a galériák jobban megértették a kuratórium elvárásait. Elmondása szerint a benyújtott pályamunkák minőségén túl megvizsgálták az induló galériák referenciáit, szakmai múltját, eddigi külföldi szerepléseiket is.
Az acb Kortárs Művészeti Galéria 2003-ban kezdte meg működését, tulajdonosai arra vállalkoztak, hogy a jelenkori képzőművészeti termés egy speciális szeletének teremtsenek piacot. A galéria portfóliója már indulásától kezdve olyan műformákat is bátran bevállalt, amelyek a hazai terepen még újdonságnak hatottak: videókat, installációkat, objekteket, digitális printeket. A galéria művészeti anyaga a korábbi bécsi, brüsszeli, bolognai szereplések eredményeként a nemzetközi műtárgypiacon is ismertté vált, a külföldi műgyűjtők és múzeumi kurátorok folyamatos érdeklődést mutatnak művészeik iránt.
A Lada project két művész által működtetett galéria, amely egyfajta összekötő hídként funkcionálva mutatja be a budapesti és a berlini kortárs művészeti élet alkotóit. Havonta megújuló kiállítások keretei között szeretnék helyzetbe és kapcsolatba hozni, kontextusba helyezni a magyar és a külföldi művészek olykor különböző, máskor meglepően hasonló művészi megközelítéseit. A Lada project egy – már régóta szükséges - nagy lépést tett meg, mint magyar vonatkozású, független kiállítótér Berlinben, azzal, hogy megteremtette a kortárs magyar művészet nemzeti képviseleten túlmutató, nemzetközi szinten történő valós és folyamatos megmérettetésének lehetőségét.