2008. február. 11. 08:43 MTI Utolsó frissítés: 2008. február. 11. 08:45 Kult

Leégett Szöul egyik fő nevezetessége

Porig égett hétfőre virradó éjjel a dél-koreai főváros egyik fő nevezetessége, a 14. századi városfalból fennmaradt déli kapu kétszintes, pagodatetős építménye.

 
A szöuli polgári védelmi hatóságok gyújtogatásra gyanakszanak, a rendőrség nyilatkozata szerint azonban korai még a tűz okáról találgatásokba bocsátkozni. A közeli köztéri kamerák visszanézett felvételein egyelőre semmit sem találtak, ami gyújtogatásra utalna. 
 
A köznyelvben Namdemun néven ismert, gyakorta Dél-Korea első számú nemzeti kincseként emlegetett déli kaput 1398-ban emelték, a városfal nyolc kapujának egyikeként, s legutóbb 2005-ben újították fel. A kőkapu fölé magasodó faépítmény egyike volt Szöul mindössze néhány történelmi építészeti emlékének, amely a japán megszállás és a koreai háború pusztításai ellenére fennmaradt. 
 
Az éjjel fellobbant tüzet 360 tűzoltó 80 fecskendővel próbálta megfékezni, a lángok emésztette faszerkezet azonban rövidesen összeomlott. 
 
A decemberben megválasztott Li Mjong Bak államfő hétfő reggel felkereste a romjaiban heverő kaput. "Az emberek szíve meg fog hasadni" - mondta az újságíróknak adott rövid nyilatkozatában. 
 
A nemzeti örökség kincseinek fenntartásában közreműködő dél-koreai szakértők szerint a Namdemun újjáépítése hosszadalmas és drága munka lesz. "A szakértők szerint az újjáépítés beletelhet három évbe, s akár 20 milliárd vonba (21 millió dollár) is belekerülhet" - mondta az egyik illetékes.
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.