2007. november. 21. 12:25 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 23. 10:02 Kult

Mulatságok sztrájk idejére

Drámafesztivál hatodszor! Fesztiválsikerek után: Iszka utazása. Premier Kaposváron: Rómeó és Júlia. Sose késő: zárul a Temps d'images Fesztivál a Trafóban! Mustra filmnapok, Reklámzabálók éjszakája. Kivételes zenei csemegék a hétre: Gogol Bordello, kalózpunk az állóhajón. Cukorkékség: Sugar Blue! Egy jazzdíva Budapesten: Dee Dee Bridgewater. Milyen az őseredeti ska-zene? Skatelites! Andy Fletcher, a Depeche Mode agya lemezlovasként tér vissza. Programajánlatok egy hétre a hvg.hu-tól!

Mindent egy (több) helyen!
6. Kortárs Drámafesztivál

© csiky.org
Eddig tavasszal jelentkezett a fesztivál, de most először az őszi kultúrszezont gazdagítja a rendezvény. A fesztivál szakmai téren látványosan gazdagodott az eltelt évek alatt: egyre több egymásra találó szerzőt és színházat, egyre sokrétűbb színházi kultúrát mutat meg, s egyre több ország képviselteti itt magát.

Amikor 1997-ben megrendezték a Kortárs Magyar Drámafesztivált, kizárólag magyar darabokat mutatott be.

A következő fesztivál már mai nevén, Kortárs Drámafesztiválként szerepelt 1999-ben. Mind a mai napig ez az egyik legfontosabb nemzetközi színházi fesztivál Magyarországon - ahol sajnos kevés a nagyszabású nemzetközi színházi eseménysorozat.

De most ne ezen keseregjünk; inkább lássuk a kínálatot! Az ország jelentősebb kortáras bemutatóiből válogattak a szervezők; a nyíregyházi Merénylet-től a TÁP Keresők-jén, a Bárka Frankenstein-tervén át a nagy visszhangot kiváltott, kaposvári 56 06 / őrült lélek, vert hadak-ig (képünkön); amelynek előadására buszokat szervez a fesztivál. Az előadások mellett könybemutatók, szakmai programok is lesznek.

Íme a részletes program!
nov.23-dec.3; Bp., Kaposvár


A képek ideje
Temps d' Images Fesztivál

E héten zárul a harmadik hazai Temps d' Images Fesztivál. A Képek Ideje Fesztivál 2002-ben jött létre az ARTE kulturális televízió csatorna és a franciaországi Ferme du Buisson kortárs művészeti központ kezdeményezésére, nálunk a Trafó ad otthont neki. Művek, színpadi munkák, kép és mozgás, hang és fény - de nem csak az elődások formájában, hanem akár műhelymunkaként is. A Temps d' Images évről-évre igazi bevezetés  a színpadi művészetek progresszív folyamataiba. A zárónapok is izgalmasak lesznek!

November 23., 24.: Wayn Traub / Toneelhuis (B): Maria Dolores, azaz totális színház, színtiszta opera, lenyűgöző látvány, extravagáns varázslat… A Maria Dolores egyszerre melodráma, opera-musical és „misztériumjátékfilm”. 

November 26. (a Kortárs Drámafesztivállal közösen): Dave St-Pierre (CAN): A lelkek pornográfiája; panorámakép emberi életekről, viszonyokról, érzésekről és hétköznapi történetekről. Arról az intimitásról, mely a legritkább esetben látható színpadon. Dave St-Pierre koreográfust nem az érdekli, hogy mit fedünk fel önmagunkról, hanem arra kíváncsi, amit rejtegetünk, amit titokként őrzünk - a megszégyenüléstől félve.

nov.24-ig; Bp. Trafó

Drámai erő
Iszka utazása

Nemzetközi fesztiválvetítések után most van a hivatalos hazai premierje Bollók Csaba drámai erejű filmjének. A rendező 2005 őszén forgatta az Iszka utazását, amelyet csaknem négy évnyi előkészítő munka előzött meg. A film a Déli-Kárpátok bányavidékén élő utcagyerekkel, Varga Máriával való véletlen találkozásból született.

A Zsil-völgyében, igen szegény körülmények között élő Varga Mária és húga, Varga Rózsika az alkotás főszereplői- és részben saját életüket játsszák. Egyébként mindketten vendégek voltak a legutóbbi Magyar Filmszemlén; a film bemutatóját követően pedig a stábbal tartottak Berlinbe, a Berlinale vetítésére, ahová már a hazai szemle előtt beválogatták az alkotást.

A film valóban minden pátosz nélkül ábrázol egy rendkívül kemény világot; azt az utat követi nyomon, ahogy egy szegény családba született gyerek idő előtt felnőtté érik. Utcagyerek, árvaházi szökevény lesz, végül egy kikötővárosba vetődik, gyerekkereskedők hálójába kerül. Realizmus, drámai erővel, egyszerűen.

 

Rómeó és Júlia, Reklámzabálók, Mustra, Gondolatmenetek (Oldaltörés)

Mi fény tör át az ablakon?
Rómeó és Júlia

© sxc.hu
"A mese eredete bizonytalan. A torzsalkodó családok – mint guelfek és ghibellinek, Montecchi és Capelletti néven – a középkori Cremonában és Veronában szerveztek, ütöttek pártot; Dante futólag megrója őket a Purgatóriumban. Talán ott is maradtak volna, ha Boccaccio közre nem bocsátja az újkori ízlés Dekameronját, az érzelmes és érzéki novellákat. A novellisztikus inspirációt követve egy másik olasz humanista, Masuccio Salernitano kikerekítette a titkos násszal és gyilkos balvégzettel teljes szerelmi bonyodalmat (Mariotto és Ganozza, 1476), egy harmadik pedig, Luigi da Porto, a családi viszályt is belefoglalta a románcba (Giulietta és Romeo, 1524). Matteo Bandello 1554-es Romeo és Giulietta-változata különleges figyelmet érdemel.

Telibe talált reneszánsz novella, egyszerre vérpezsdítő és könnyfakasztó, s persze nem hiányzik belőle a bölcselkedő kegyes tanulság sem, 'inteni… az ifjakat…'. Az elbeszélés bekerült a nemzetközi forgalomba, kétszer is lefordították franciából angolra (1562-1567). Először versben szólalt meg, mint Romeus és Júlia Tragikus históriája, szerzője Arthur Brooke. Választékos versezetének ajánlásában utal rá, hogy hasonló 'tárgyalatot' nemrégen színpadon is bemutattak; elképzelhető, hogy Shakespeare ismerte a régi darabot. És olvasnia kellett a novella későbbi prózafeldolgozását William Painter antológiájában. Ezt a kötetet, A gyönyör palotájá-t ingyen kincsesbányának használták az angol drámaírók. Gátlástalanul fosztogatták, valahányszor rászorultak egy-egy csillogó, olaszos témára. Shakespeare-nek 1595-ben téma kellett, lecsapott egy többszörösen bevált történetre, és megírta belőle a Rómeó és Júliá-t."

(Géher István)

november 23.; Kaposvári Csiky Gergely Színház
rendezte: Funk Iván
 

 
Vegyük, együk
Reklámzabálók éjszakája


Ha nem volt elég, vagy éppen ellenkezőleg, elég volt a reklámokból, ha nem tudod, mit látsz, vagy nagyon is; akkor a Reklámzabálók Éjszakáján a helyed. Reklámok rogyásig és hozzájuk kulturális, társadalmi, gazdasági kontextus.

Talán megértjük, miért olyan ócskák, vagy miért jók, ha néha mégis jók. Felismert szükségszerűségek, aha-élmények, konzumkultúra és persze szórakozás. Jó étvágyat!

Nov. 24.; Bp. Congress and World Trade Center



Must
Mustra Filmnapok

© sxc.hu
Az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) nem csak tanácskozik, dorgál, moratorizál, karikáz és gittegylet, hanem különböző filmek megvalósulását is támogatja. Félre az iróniát, itt jobbára valóban értékek létrejöttének segítéséről van szó.  Ezért aztán november 23-án és 24-én - nyolcadik alkalommal - kétnapos filmfesztivált szervez, az általa támogatott filmek és televíziós produkciók bemutatására.

Budapesten, a Puskin Moziban két nap alatt - filmszínházakban ritkán vetített, vagy éppen a televíziók által csak egyszer sugárzott alkotásokat láthatunk, több mint negyven órányi filmanyagot.

Az Esélyegyenlőség Évében Mustra+ az esélyegyenlőségért programmal egészül ki a fesztivál, amely kapcsán az ORTT által támogatott és a Nonprofit Média Központ Alapítvány keretein belül megvalósult - siket és nagyothalló, vak és gyengénlátó, autizmussal élő, mozgássérült, értelmileg akadályozott emberek alkotta - rövid dokumentumfilmek kerülnek bemutatásra.

A Mustra+ filmjei 2007. november 24-én 10.00 és 18.00 óra között vakok és gyengénlátók számára 'Képolvasók', a siketek és nagyothallók részére jelnyelvi tolmácsok közreműködésével kerülnek bemutatásra!

A részletes program itt!

nov.23-24; Bp., Puskin Art Mozi


Gyógyír
Gondolatmenetek


Pszichiátriai betegek művészetterápiás programokban készült műveiből látható válogatás Budapesten.

A művészeti diszkurzus és a művészetelmélet az utóbbi időben az ún. outsider art felé fordul; azn ápoltak, a társadalmon kívüliek, a börtönben levők művészete felé.

A kiállítást rendező Boulevardésbrezsnyev Galéria (1061 Budapest, Király utca 46.) dr. Simon Lajos egyetemi docens felkérésére, a Semmelweis Egyetem Pszichiátriai és Pszichoterápiás Klinika betegeinek művészetterápiás foglalkozásokon készített munkáiból állította össze az anyagot, s mutatja be november 22. és december 15. között, Gondolatmenetek címmel. A megnyitót 22-én, 19 órakor dr. Gerevich József pszichiáter mondja. A szervező, Boulevardésbrezsnyev Közép-Európai Kortárs Társadalomművészetet Támogató Közhasznú Alapítvány kortárs művészeket - Kokesch Ádám, Sulyok Miklós, Verebics Ágnes, Vetlényi Zsolt, Victora Zsolt - kért fel a kiállítási anyag összeválogatására és installálására.

dec.15-ig; Bp., Boulevardésbrezsnyev


Csak zene..! (Oldaltörés)



Cukorkékség
Sugar Blue

© A38
Biztos mindenki ismeri a Rolling Stones Miss You című számát. Nos, ebben Sugar Blue (1950) játssza az emblematikus herfli-szólamot. Meg aztán más Stones-munkákon is ott a védjegye. Blues, funk, soul, r'n' b (nem az, amit mostanság annak hívnak, hanem a rendes...) és közben nem a harmonika-,közhelyeket halljuk, hanem igenis zsigeből jövő, őserejű, szenvedélyes zenét. Az öreg herflikirály előtt Fekete Jenő és a Muddy Shoes melegít.

A Grammy-díjas James Whiting, azaz Sugar Blue, a blues-szájharmonika chicagói mestere, Stan Getz, Frank Zappa, Wille Dixon és számtalan elsőrangú muzsikus zenésztársa nem először jár Magyarországon. Ezúttal Code Blue című új nagylemezének európai turnéja során ejti útba Budapestet. Ha sietsz, még eléred...

nov.21.; Bp., A38. 

 

Mit ugrálsz?
Skatelites

© A38
Déja vunk lehet, már persze csak akkor, ha éltünk a nyolcvanas évek elején. Ska-reneszánsz van ugyanis, a srácok ugyanarra az ütemre ugrabugrálnak, mint 1982-ben. Persze minálunk kisebb késésekkel jönnek ezek a hullámok, '82-ben a '77-es Specials számok jöttek be, most a '95-ös Hepcat nóták. De sebaj, a hazai ska színtér kitermelte a maga szereplőit, elsősorban is a vagy hatféle formációban nyüzsgő PASO-t. Hanem most itt vannak az ősök, meg lehet hallgatni, miből lett a cserebogár; jön a Skatelites. A ska-veteránok ahatvanas évek elején kezdték, s nem hagyták abba máig. Elszabadult fúvósok, staccatós ritmika és garantált jókedv.

A nyolcvanas évek közepén érkezett el a nagy pillanat: az ötvenes évek legvégén alakult, s a hatvanasokban népszerűvé vált Skatalites, néhány alkalmi együtt-zenélés után újjáalakult. Azóta a Skatalites diadalútja töretlen: koncertek ezrei, Grammy-jelölések, 2004-ben Grammy-díj, jobbnál-jobb lemezek, és az együttes jelentős szerepet játszott az elmúlt időszak nagy ska-újjáéledésében.

nov.26.; Bp., A38

 

Mulatságok sztrájk idejére
Gogol Bordello

© Stiller Ákos
Eugene Hütz, ukrán bevándorló szakadt kalózpunk együttese lett az elmúlt évek legnagyobb szenzációja a kissé már álmatag, de újdonságokra még nyitott New York-i zenei színtéren.

Nem trendik, mint a Strokes, nem cool-ak, mint az Interpol, de mégis, a kis klubok színpadáról bevették a hetilapok címoldalait.

Cigánypop, kupleráj-rakendroll, sok mindennek nevezték már ezt a zenét, de Eugene Hütz és kompániája csak simán zenét és dalokat emleget. Akusztikus hangzás, de olyan erős, mint egykor a Clash volt, indíttatásukat és attitűdjüket jól összefoglalja legutóbbi lemezük címe: Gypsy Punks Underdog World Strike.  Kell ennél több? Nálunk is jártak már, és most itt vannak megint. Hazai pálya, innen csak egy ugrás Ukrajna. Sose halunk meg!
 
nov.23.; Bp. A38

 

...és jött a doktor
Andy Fletcher

© Wikipedia.org
Andy Fletcher, a Depeche Mode (egyik) atyja, önálló DJ-műsorával másodszor látogat Magyarországra. Az egyik alapítója volt a szintipop, vagy ha jobban tetszik, az elektro pop talán legnagyobb hatású csapatának, a DM-nek. A mai napi tag, szerző, elektronikus megfejtő és színpadi közreműködő, de közben egyebet is csinál; lemezkiadót alapított Toast Hawaii néven, és DJ-zik. Kezdetben csak egymás rajkta kedvenc zenéiot, most azonban már igazi zenefolyamokat állít elő. Jelenleg Dél-Amerikában és Európában turnézik. Szombaton, nálunk.

nov.24.; Bp. PeCsa


Jazzdíva
Dee Dee Brigdewater


Tavalyi, kiemelkedő sikerű francia produkciója után legfrissebb lemezéhez kapcsolódó turnéjának állomásaként ismét a MÜPA-ban ad hangversenyt az egyik legünnepeltebb jazzdíva, Dee Dee Bridgewater. A memphisi születésű, évek óta Európában élő művész számára igen fontos, hogy saját élethelyzeteiből, az általa mélyen megélt momentumokból merítsen ihletet, és élményeit lenyűgözően expresszív előadásban ossza meg hallgatóival.

Most afroamerikai gyökereit kutatja fel, méghozzá a legautentikusabb módon: társai, akiket 'új mali családjának' nevez, egytől egyig az úgynevezett mandingo zene neves előadói, élükön Cheikh Tidiane Seckkel, aki 2004-es mali útján vezette be őt a nyugat-afrikai zene rejtelmeibe. Az amerikai Dél és Nyugat-Afrika ősi ritmusai felelnek egymásnak Dee Dee Bridgewater produkciójában, a közös gyökerek és a zene egyetemes misztikumát tárva fel.

nov.25.; Bp. MÜPA