Rushdie Magyarországra látogat
November 28-án két napra Magyarországra érkezik az indiai születésű brit író, Ahmed Salman Rushdie, - közölte a szerző magyarországi kiadója.
Salman Rushdie Két napot tölt nálunk új könyve kapcsán |
Az író a nemzetközi politika és nyilvánosság ismert és elismert véleménynyilvánítója, az összes nagyobb politikai és irodalmi lap állandó szerzője.
Salman Rushdie 1947. június 19-én született Bombeyban, gazdag muzulmán családban.
Rushdie-t tizennégy éves korában Angliába küldték tanulni. 1964-ben megkapta a brit állampolgárságot. A híres cambridge-i King's College-ban történelmet hallgatott. Miután 1968-ban diplomázott, visszatért szüleihez, Pakisztánba.
A hetvenes évek elején kezdett írni. Első regénye, a Grímusz 1975-ben látott napvilágot. A cím a perzsa mitológia mitikus madarának, a Szímurgnak az anagrammája.
A nagy áttörést pályáján következő regénye, az 1981-ben megjelent Az éjfél gyermekei hozta meg számára. A regénnyel Rushdie elnyerte az igen rangos, brit Booker-díjat.
1983-ban látott napvilágot a Pakisztán történelmét feldolgozó tanmeséje, a Szégyen. 1988-ban jelent meg negyedik regénye, a Sátáni versek, amit követően az iráni iszlám vallási vezetők fatvát, azaz egyházi átkot mondtak ki Salman Rushdie-ra. Ez tíz éven át szó szerint halálos fenyegetést jelentett a szerzőre és mindenkire, aki részt vett a mű nyilvánosság elé kerülésében.
A kényszerű bujkálás idején, védőőrizetben írta az 1990-ben megjelent Hárún és a Mesék tengere című, gyermekeknek szóló meseregényét, amelyben a szanszkrit elbeszélésirodalom és az Ezeregyéjszaka világa pazarul keveredik a nyugati narratív hagyományokkal.
Rushdie 1991-ben jelentette meg az Imaginary Homelands 1981-91 (Képzelt szülőföldek, 1981-91') című esszékötetét, 1994-ben pedig a Kelet, nyugat című novelláskötetével jelentkezett. A kilencvenes években két regénye jelent meg: A mór utolsó sóhaja (1995), Talpa alatt a föld (1999). A Fúriadüh 2001-ben látott napvilágot. Új könyve Sálímár bohóc címmel novemberben jelenik meg.