Hitler állítólag orosz és zsidó muzsikát is hallgatott
Orosz zeneszerzők művei és zsidó muzsikusok felvételei is találhatók a második világháború végén Adolf Hitler főhadiszállásán talált hanglemezgyűjteményben.
Egy második világháborús szovjet katonai hírszerző lánya Moszkvában mutatta be a közelmúltban a mintegy száz hanglemezből álló gyűjteményt, amelyet apja a berlini birodalmi kancellária épületéből hozott el, miután a Vörös Hadsereg elfoglalta a fővárost - írta a Der Spiegel német hetilap.
A megjósolható hanglemezek mellett - mint például Hitler kedvenc zeneszerzőjének, Richard Wagnernek A bolygó hollandi című operája - a gyűjtemény olyan orosz zeneszerzők kompozícióit is tartalmazza, akik abban az országban születtek, amelynek népét a náci ideológusok nem ismerték el az emberiség részeként. A Lev Bezsimenszkij katonai hírszerző által Berlinből elhozott zeneművek közt található Musszorgszkij Borisz Godunov című operájának egy áriája, amelyet a világhírű orosz basszista, Fjodor Saljapin adott elő és egy album Csajkovszkij műveiből a lengyel zsidó Broniszlav Huberman hegedűművész előadásában. Rachmanyinov és Borogyin művek is szerepelnek a gyűjteményben.
A náci diktátor szülőhazájában élt zsidó zongoraművész, Artur Schnabel felvételei is megtalálhatók a gyűjteményben. Hitler hatalomra kerülésekor a Schnabel család kivándorolt Németországból és 1944-ben amerikai állampolgárságot szereztek. Azt nem lehet pontosan tudni, hogy kinek a tulajdonát képezték a hanglemezek, Hitler tényleg hallgatta-e azokat és pontosan hol találták meg a kancellária épületében a gyűjteményt.
A német hetilap szerint Bezsimenszkij lánya 1991-ben akadt rá a hanglemez gyűjteményre a család Moszkva melletti dácsájában és három évvel később rávette apját, hogy írjon róla. Bezsimenszkij, aki a háború után történész és professzor lett a moszkvai Katonai Akadémián, idén júniusban halt meg 86 éves korában. Lánya állítólag még nem döntötte el, hogy mihez kezd a gyűjteménnyel.