2007. február. 02. 12:46 hvg.hu/MTI Utolsó frissítés: 2007. február. 02. 16:16 Kult

Andreas Fogarasi képviseli az országot a Velencei Biennalén

A nyáron kezdődő Biennalén Timár Katalin: Andreas Fogarasi “Kultur und Freizeit” című projektje képviseli majd Magyarországot. Kétévente, egy művész egy kurátorral közösen valósítja meg kiállítását. A döntésre "két menetben" került sor, első körben, a formailag kifogástalan pályázatok között nem talált megvalósításra érdemest a zsűri.

A művész egy korábbi munkájából.
Displaying a left, 2001
© howtodothings.net
Andreas Fogarasi 1977-ben Bécsben született; az osztrák fővárosban, a Képzőművészeti Akadémián művészeti, az Iparművészeti Főiskolán pedig építészeti tanulmányokat folytatott. Bécsben él és dolgozik. Timár Katalin művészettörténészt, a budapesti Ludwig Kortárs Művészeti Múzeum munkatársa. Az eredetileg hétfőre várt döntés után a zsűri csak csütörtök este határozott arról, hogy ki lehet a velencei magyar pavilonban megvalósuló képzőművészeti program szakmai felelőse.

A Magyar Pavilonban létrehozandó projekre pályázatot írt ki a  Műcsarnok, amelynek főigazgatója, Petrányi Zsolt a velencei magyar jelenlét nemzeti biztosa. A kiírás szerint a projekt költségvetése nem haladhatja meg a 30 millió forintot.

A minisztérium és a formai kifogások

A zsűritagok (András Edit, Boros Géza, Nemes Attila, P. Szűcs Julianna, Páldi Lívia) megvizsgálták és megvitatták azokat az anyagokat, amelyek formailag kifogástalanok voltak, de ezek között nem találtak egy olyat se, amelyet a dolgozatokban prezentált formában megvalósíthatónak ítéltek volna.

A zsűri megvizsgálta azokat a beadványokat is, amelyek mellékletei hiányosak voltak, illetve más okból nem feleltek meg a pályázati kiírásnak. A 12 beadott pályázati anyag közül 4 bizonyult ilyennek. Ezek között a zsűri talált egy olyan anyagot, amelyet felterjesztett a nemzeti biztosnak.

Ekkor a zsűri szerinti legszínvonalasabb pályázat a festő, képzőművész Nemes Csaba "Remake" című projektje volt, amelyhez egy angol házaspár jelentkezett kurátornak.

A formai hiba is ebből eredt: a manchesteri művészpáros pályázata hivatalosan ugyanis két kurátori személyt jelent, holott a pályázat csak egy kurátori poszt betöltéséről szól.   A Remake alapötlete egy multimédiás eszközökkel megvalósuló emlékezési téma, amely a tavaly őszi budapesti eseményeket dolgozza fel. A projektet az első fordul után Petrányi Zsolt "időszerűnek és aktuálisnak" nevezte.

A nemzeti biztosnak egyeztetési kötelezettsége van a Velencei Biennálé magyar részvételének finanszírozójával, a Oktatási és Kulturális Minisztériummal (OKM). A hvg.hu úgy tudja, a Remake-kel valóban csak formai kifogások voltak, a minisztérium a tematikával (azaz a zavargásokat feldolgozó ötlettel) kapcsolatban nem foglalt állást.  

Az OKM a pályázati kiírás betartását tartotta elsődlegesnek, amely nem teszi lehetővé, hogy egy érvénytelen pályázat legyen a nyertes. Információink szerint az OKM  formai kifogása ugyan jogos volt, de ha ettől az apróságtól eltekintett volna, nyerhetett volna a Remake. Ebben az esetben azonban nagy valószínűséggel megtámadták volna a döntést a vesztes pályázók, s ilyen helyzetet nem akart vállalni a minisztérium. 

A nemzeti biztosnak három legális lehetősége volt: vagy új pályázatot ír ki, vagy saját hatáskörben gondoskodik egy másik kiállítás megvalósításáról, vagy egy újabb bírálati fordulóban a zsűri segítségével az érvényes pályázatok közül választ. 

Második kör

A nemzeti biztos a zsűri újbóli összehívása mellett döntött. Ennek oka alapvetően az időhiány volt, ami nem tette lehetővé új pályázat kiírását. Ebben a második fordulóban az 52. Velencei Biennáléra beérkezett érvényes pályázatokat a bizottság megvitatta, és a következő döntést hozta: Timár Katalin: Andreas Fogarasi “Kultur und Freizeit” című projektjét javasolja megvalósításra.

Andreas Fogarasi projektjéből a Trafóban, A másik város című kiállításon már bemutatott részleteket. A Trafó Kortárs Művészetek Háza honlapja így foglalta össze a projekt lényegét:  a "Kultur und Freizeit" egy videosorozat budapesti művelődési házakról. Ezek az ötvenes évektől kezdődően épültek fel városszerte a tizenkilencedik századi munkásklubok hagyományának folytatóiként, és céljuk a munkás-tömegek oktatása, felvilágosítása és szórakoztatása volt. Mindezek mellett kereteik között zajlott és fejlődött bizonyos mértékig a hatvanas, hetvenes és nyolcvanas évek nemhivatalos kulturális életének jelentős része is.  1989 óta ezen intézmények alapkörülményei radikálisan megváltoztak: sok közülük bezárt, mások tovább harcolnak a közösség támogatásáért és fizető látogatókért. A művelődési házak építészeti sajátosságai programokról, építőik és használóik esztétikai és strukturális elképzeléseiről árulkodnak, és rákérdeznek arra, hogy milyen kulturális tereket igényelünk, azok hogyan reprezentálják magukat, és hogy valójában melyik kultúráról is van szó?

Az 52. Velencei Képzőművészeti Biennálét a tervek szerint június 10. és november 21. között rendezik meg. A legutóbbi, 2005 júniusa és novembere között tartott velencei képzőművészeti bemutató magyar projektjének kurátora Fritz Péter volt. Akkor a magyar művészeti életet Kicsiny Balázs Navigációs kísérlet című alkotása képviselte a biennálén.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?