2007. január. 22. 19:36 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 22. 19:41 Kult

Hiller: kulturális politika és üzleti nyitás

Kultúrpolitika és kulturális politika nem ugyanaz - szögezte le Hiller István, behozva a külföldön már rég használt terminust: cultural policy. A magyar kultúra napja alkalmából tartott díjátadó ünnepségen, Budapesten azt is kijelentette: össze kell kötni a kulturális és az üzleti szférát.

A magyar kultúra napját 1989 óta tartják január 22-én, a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.

A kulturális politika nem kijelöl és meghatároz, hanem lehetőséget nyújt és keretet teremt - mondta a miniszter a kulturális intézmények és civil szervezetek képviselői, művészek, pedagógusok előtt, az Iparművészeti Múzeumban.
 
A tárca által az elmúlt év végén meghirdetett új kulturális politika kapcsán megismételte: a program megkülönbözteti a kultúrpolitikát és a kulturális politikát. Míg az első a rendszerváltás előtti politika "kijelölő, meghatározó, minősítő" kategóriája volt, a mostani, keretet és lehetőséget teremtő kulturális politikáról együtt kell gondolkodni.
 
A miniszter szerint a program keretében meg kell vitatni az állami szerepvállalás kérdését is.
 
Hiller István úgy látja: az elkövetkező években a költségvetés nem engedi majd meg, hogy "többet, sokkal többet" fordítsanak a kultúrára.
 
Felhívta a figyelmet arra, hogy nem csak az állam az, amely részt vehet a kultúra finanszírozásában, más országokban sikerrel valósult meg a kultúra és az üzleti világ összekapcsolása. Véleménye szerint a kulturális politikának abban kell kezdeményezőnek lennie, hogy az üzleti szféra meglássa azt az értéket, amit hosszabb távon támogatni érdemes.  A miniszter az összefogás megteremtését és a részfinanszírozás technikájának kialakítását nevezte az elkövetkező évek feladatának.
 
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.