Hiller: kulturális politika és üzleti nyitás
Kultúrpolitika és kulturális politika nem ugyanaz - szögezte le Hiller István, behozva a külföldön már rég használt terminust: cultural policy. A magyar kultúra napja alkalmából tartott díjátadó ünnepségen, Budapesten azt is kijelentette: össze kell kötni a kulturális és az üzleti szférát.
A magyar kultúra napját 1989 óta tartják január 22-én, a kézirat tanúsága szerint Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon fejezte be a Himnuszt.
A kulturális politika nem kijelöl és meghatároz, hanem lehetőséget nyújt és keretet teremt - mondta a miniszter a kulturális intézmények és civil szervezetek képviselői, művészek, pedagógusok előtt, az Iparművészeti Múzeumban.A tárca által az elmúlt év végén meghirdetett új kulturális politika kapcsán megismételte: a program megkülönbözteti a kultúrpolitikát és a kulturális politikát. Míg az első a rendszerváltás előtti politika "kijelölő, meghatározó, minősítő" kategóriája volt, a mostani, keretet és lehetőséget teremtő kulturális politikáról együtt kell gondolkodni.
A miniszter szerint a program keretében meg kell vitatni az állami szerepvállalás kérdését is.
Hiller István úgy látja: az elkövetkező években a költségvetés nem engedi majd meg, hogy "többet, sokkal többet" fordítsanak a kultúrára.
Felhívta a figyelmet arra, hogy nem csak az állam az, amely részt vehet a kultúra finanszírozásában, más országokban sikerrel valósult meg a kultúra és az üzleti világ összekapcsolása. Véleménye szerint a kulturális politikának abban kell kezdeményezőnek lennie, hogy az üzleti szféra meglássa azt az értéket, amit hosszabb távon támogatni érdemes. A miniszter az összefogás megteremtését és a részfinanszírozás technikájának kialakítását nevezte az elkövetkező évek feladatának.