Tom Cruise: sztár és üzletember
Álomesküvővel igyekezett javítani megtépázott imázsán az amerikai mozisztár, Tom Cruise, akitől - miután a Paramount stúdió búcsút mondott neki - most a patinás United Artists megújítását várják.
HVG |
A legtöbbet mégis maga a 44 éves Cruise igyekszik majd profitálni a hetedhét országra szóló eseményből, hiszen sokáig makulátlanra maszkírozott arculatán az utóbbi időben több csúnya folt is esett. A filmsztárról mindig is tudott volt, hogy a vitatott hírű szcientológiai egyház - hollywoodi társa, John Travolta mellett - legismertebb propagátora, akit a hírek szerint első felesége, Mimi Rogers ismertetett meg a sci-fi szerzőből lett vallásalapító L. Ron Hubbard tanaival. Tavaly állítólag már Steven Spielberg is rossz néven vette, hogy a Cruise főszereplésével készült Világok harca című filmje promóciós körútján a színész többet beszélt a szcientológiáról, mint az alkotásról.
HVG |
Gúnyos támadások érték a filmsztárt amatt is, hogy tavaly májusban a legismertebb és leggazdagabb amerikai talkshow-háziasszony, Oprah Winfrey vendégeként, a stúdióban és a képernyő előtt ülők megrökönyödésére, egy kanapén ugrálva nyilvánította ki szerelmét a 27 éves Katie Holmes színésznő iránt, akit most feleségül vett. Az esetet alaposan kifigurázta az amúgy sem politikai korrektségéről ismert South Park animációsfilm-sorozat egyik epizódja, amely fölelevenítette a Cruise-t övező homoszexuális pletykákat is, márpedig ezek emlegetéséért a sztár perelni szokott. A fiatalkorában még katolikus szerzetesnek készült Cruise - aki 2001-ben, csaknem tízévi házasság után vált el Nicole Kidmantől - Holmest is a szcientológia felé irányította: a színésznőnek idén áprilisban a tanítások szerinti csöndes szüléssel kellett világra hoznia lányukat.
Egyebek mellett éppen ellentmondásos viselkedésére hivatkozva nem újította meg idén augusztusban a Cruise-zal és producertársával, Paula Wagnerrel 14 éven át élt szerződését a Paramount filmstúdió. Sumner Redstone, a Paramountot birtokló Viacom médiabirodalom 83 éves elnöke szerint a filmsztár arculatán esett foltok - egy idén nyári közvélemény-kutatás szerint az amerikaiak 51 százalékának volt kedvezőtlen véleménye a korábbi közönségkedvenc Cruise-ról - miatt a Mission: Impossible harmadik része a lehetségesnél 100-150 millió dollárral kevesebb bevételt hozott. Ennél valószínűleg többet nyomott a latban, hogy a világ mozipénztárainál így is csaknem 400 millió dollárnyi jegyárbevételt fialt filmből becslések szerint 80 millió volt Cruise részesedése, ami elgondolkodtatta Redstone-t. A Paramount így a korábbi évi 10 millió dollár helyett csak 2,5 milliót ajánlott Cruise és Wagner közös produkciós cégének működési költségekre és filmtervek készítésére - ugyanennyit kap Brad Pitt vagy Tom Hanks vállalkozása is -, amit azok nem fogadtak el.
Tom Cruise és Katie Holmes esküvőjükön © AP |
A Forbes című amerikai gazdasági magazin idei összesítésében megpróbáltatásai ellenére a világ legbefolyásosabb hírességének választott Cruise-nak - aki szabadon szerepelhet más stúdiók filmjeiben - és társának nem lesz egyszerű dolga. Az 1919-ben a korabeli Hollywood négy meghatározó egyénisége, Charlie Chaplin, az idősebb Douglas Fairbanks, David Wark Griffith és Mary Pickford alapította stúdió az ötvenes-hetvenes években élte virágkorát - Woody Allen, Robert Altman, Milos Forman vagy Brian De Palma útját egyengetve, a James Bond-filmeket elindítva -, ám 1980-ban belerokkant a Michael Cimino által készített A mennyország kapuja hatalmas pénzügyi bukásába. Az UA azóta több tulajdonosváltáson ment át, és az utóbbi időben kis költségvetésű művészfilmek finanszírozásával próbálkozott.
NAGY GÁBOR